W ostatnich latach polityka klimatyczna stała się jednym z priorytetów w Unii Europejskiej, która sukcesywnie zaostrza przepisy w tym zakresie. Jedną z kluczowych zmian w tym zakresie jest zakaz ogrzewania węglem i gazem. Co to oznacza i od kiedy obowiązuje? Odpowiadamy!
Unijna dyrektywa
Europejska dyrektywa dotycząca efektywności energetycznej budynków EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) ma na celu doprowadzić do tego, aby nowe budynki były coraz bardziej energooszczędne, a docelowo pasywne i zeroemisyjne. Takie działanie jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne oraz podyktowane ochroną środowiska naturalnego.
EPBD narzuca bardzo konkretne daty i zakresy działań dla właścicieli nieruchomości. Jednym z wymogów jest to aby 2028 nowe budynku miały własne instalacje fotowoltaiczne, a od 2032 roku wszystkie te, które są modernizacjom. Określa też ramy stosowania paliw kopalnych, jako źródła ciepła i to z niej wynika do kiedy można palić węglem.
2040 rok – to data od której nie będzie można ogrzewać budynków paliwami kopalnymi, a więc nie tylko węgle, ale również gazem. Same instalacje gazowe nie mogą być montowane od 2030 roku. Jednak już w 2027 wchodzi nowa opłata emisyjna dla posiadaczy kotłów gazowych i wszystkich innych na paliwa stałe. Związane jest to z handlem emisjami w ramach systemu ETS II. Wtedy też rachunki za ten typ ogrzewania znacząco wrosną.
Więcej informacji w tym temacie można znaleźć na portalu RMF MAXX: https://www.rmfmaxx.pl/news/Czym-ogrzewac-dom-Koszty-i-przyszlosc-zrodel-ogrzewania,78345.html
Jak się przygotować?
Wiesz do kiedy można palić węglem i korzystać z innych kopalnych paliw. Masz więc czas, aby przygotować swój dom na nadchodzące zmiany. Jakie masz opcje? Różne, w zależności od tego, w jakiej kondycji jest twój dom oraz czy dopiero planujesz jego budowę. Jednak w jednym i drugim przypadku musisz liczyć się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi.
Jeśli posiadasz już nieruchomość możesz podnieść jej termoizolacyjność np. wymieniając okna na te najnowsze czy rozważając dodatkową izolację ścian. W przypadku kotła – w większości pieców na węgiel można także palić drewnem. W przypadku ogrzewania gazowego – rozważ wymianę na kocioł na biomasę lub na pompę ciepła. Pamiętaj jednak, że w zależności od typu pompy ciepła, koszt zakupu będzie inny, jak również nie każdy typ sprawdzi się w każdym przypadku.
W sytuacji, gdy dopiero planujesz budowę domu, to już możesz wykluczyć zakup kotłów na paliwa kopalne i zaplanować odpowiednio dużą instalację fotowoltaiczną. Dodatkowo rozważ nowe technologie stosowane w budownictwie i projekt domu pasywnego. Koszt budowy jest znacznie wyższy, jednak w ten sposób wyjdziesz naprzeciw zmianom w przepisach prawnych i nie będziesz mieć dodatkowych opłat za emisję CO2 z ogrzewania. Docelowo będziesz mieć bardzo niskie rachunki w zimie, ale również te za energię elektryczną.
Podsumowując, od roku znamy datę do kiedy można palić węglem i innymi paliwami kopalnymi. Mamy więc czas na to, aby odpowiednio przygotować się na te zmiany poprzez wdrażanie konkretnych rozwiązań. Jeżeli masz wątpliwości i nie wiesz, co możesz zrobić, zapytaj specjalistów o pomoc i dopasuj najlepsze rozwiązanie do swojego domu.