Wspólne wychowywanie dziecka po rozwodzie

Rodzice

07-12-2020

Rozwód rodziców to stresujące i okraszone wieloma emocjami przeżycie dla każdego dziecka. Gdy rozchodzą się drogi mamy i taty, dziecięcy świat zdaje się legnąć w gruzach. Dalsze wychowywanie podopiecznego to jednak nadal obowiązek, który spoczywa na każdym z rodziców. Tylko od ich odpowiedzialności zależy, czy trud wychowawczy okaże się sukcesem.

Wspólny cel

Rozstania bywają trudne i zdarza się, że w przypływie negatywnych emocji rodzice nie potrafią tkwić w zgodzie po orzeczeniu sądu. Warto jednak mieć na uwadze, że bez względu na wyrok, oboje rodziców musi nawiązać nić porozumienia i skupić się na wspólnym celu, jakim jest wychowanie dziecka. Pociecha wymaga w tym okresie szczególnej troski, poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa – warto podkreślać to przy każdej okazji, podobnie jak fakt, że jest to cel, który wymaga skupienia obojga.

Dziecko doskonale odczytuje emocje i wyczuwa atmosferę. Warto więc dla jego dobra wypracować komunikację, której będzie przyświecać troska o pociechę.

Konflikt z partnerem a wychowanie dziecka

Kwestie wychowawcze powinny być pozbawione jakichkolwiek negatywnych emocji ze strony opiekunów. Niezwykle ważne jest oddzielenie narastającego konfliktu między byłymi rodzicami, ponieważ poszczególne decyzje mogą odbić się na wychowywaniu pociechy. Warto wziąć tutaj pod uwagę mechanizmy psychologiczne, które pojawiają się podczas rozstania czy utraty bliskiej osoby.

Kryzys spowodowany rozstaniem może odbić się na codziennym postępowaniu wobec dziecka. Do wielu sytuacji dochodzi w sposób niekontrolowany, co jest efektem reakcji układu przywspółczulnego. Dochodzi wówczas do reakcji obronnej, która może wymknąć się spod kontroli w najmniej oczekiwanym momencie.

Wspólne wychowywanie dziecka po rozwodzie

Podejmowanie decyzji

Wielu byłych małżonków jest zdania, że rozwód raz na zawsze zamyka drogę komunikacji z byłym partnerem. Taka opcja nie pojawia się, gdy w małżeństwie są dzieci. Rozwodnicy muszą wspólnie wypracować sposób podejmowania decyzji ustalając, które kwestie wymagają jedynie konsultacji o charakterze informacyjnym, a które powinny być podejmowane wspólnie.

Sama forma komunikacji również ma niebagatelne znaczenie. Bez względu na temat rozmów, komunikacja powinna odbywać się z zachowaniem zasad wzajemnego szacunku. Warto rozgraniczyć, które z tematów nie mogą być poruszane w obecności dziecka. Nawet jeśli pociecha jest zbyt mała, by rozumieć treść rozmowy, z pewnością wyczuje narastające między rodzicami napięcie.

Czas dostosowany do potrzeb dziecka

Podczas opracowania wspólnych zasad wychowywania dziecka nie wolno zapominać o najważniejszym – pociecha stale rośnie i zmieniają się jej zainteresowania. Należy kierować się również planami i potrzebami dziecka, szczególnie gdy w grę wchodzą długie weekendy oraz święta, a także dni wolne od szkoły.

Niełatwo jest dojść do porozumienia w obliczu rozstania. Upływający czas z pewnością pozwoli nabrać dystansu do sytuacji, dzięki czemu wypracowane relacje będą w udany sposób realizować wspólny cel, jakim jest wychowanie dziecka.

Partnerem materiału jest Kancelaria Actio – kancelaria adwokacka Kraków.

Podobne artykuły