Porządki w szafie – od czego zacząć?

Dom

19-11-2020

Przegląd szafy powinien wykonywany raz, a nawet dwa razy w ciągu roku. Nie jest to ulubiona czynność, stąd zwykle się do niej bardzo trudno zmotywować. Jeżeli odczuwamy, że w naszej szafie znajduje się zbyt wiele rzeczy jest to sygnał do zrobienia porządków w szafie. Kolejny znak to chodzenie ciągle w tych samych zestawach. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Przydatna segregacja i analiza szafy

Dużym ułatwieniem w odnajdywaniu rzeczy jak i w utrzymywaniu porządku jest posiadanie posegregowanych ubrań. Odrębne miejsce powinny zajmować sukienki, osobno płaszcze, koszulki z krótkim rękawem, t-shirty, spodnie, bluzki z długim rękawem, swetry, apaszki, szaliki, bielizna czy kostiumy kąpielowe.

Każda szafa może wyglądać inaczej, wszystko zależy od jej właściciela oraz trybu życia. Całkiem odmienne prezentować się będzie szafa sportowca w porównaniu do garderoby biznesmana. Przed przystąpieniem do porządków warto dokładnie przeanalizować przestrzeń, jaką dysponujemy na przechowywanie. Nie wszyscy mają dużą i specjalnie zaprojektowaną garderobę czy dużą szafę, dlatego należy optymalnie wykorzystać potencjał i przestrzeń jaką posiadamy.

Porządki w szafie – od czego zacząć?

Jak zacząć?

Porządki zaleca się od wyczyszczenia szafy ze wszystkich rzeczy i ułożenia ich na jakimś innym podłożu. Jest to sposób zalecany przez Marie Kondo. Takie pustki potrafią nam uświadomić ile rzeczy realnie posiadamy. Osoby, które mają posegregowaną szafę na kategorie wystarczy, że zrobią przestrzeń jedynie w jednej z nich, np. w spodniach, dokonają selekcji, a następnie przechodzą do kolejnej i tak dalej, aż do zrobienia porządków we wszystkich przestrzeniach. Osoby, które nigdy dotąd nie robiły porządków powinny raczej skorzystać ze sposobu pani Kondo.

Jak selekcjonować?

W porządkowaniu i selekcjonowaniu ubrań zaleca się przyjąć zasadę, że jeśli w ciągu dwóch lat nie założyliśmy konkretnego ubrania to raczej już go nigdy nie włożymy na siebie. Szkoda miejsca w szafie na rzeczy, które tylko wiszą na wieszakach. Jeśli jakiejś rzeczy nie nosimy, a szczególnie nam się podoba wystarczy dać jej pół roku i zobaczyć, czy zdecydujemy się na jej założenie czy też nie. Jeśli tak to ją zostawiamy, jeśli nie to definitywnie z jej rezygnujemy.

Podobne artykuły