Bezpieczny dom – jak zabezpieczyć przestrzeń dla dziecka?

Dom

07-04-2021

Zabezpieczenie własnego domu w momencie posiadania dzieci zwłaszcza tych mniejszych jest ogromnie ważne. Posiadanie odpowiednich zabezpieczeń pozwoli uchronić naszą pociechę przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Jest to szczególnie dostrzegalne przez rodziców dzieci, które dopiero co zaczęły stawiać swoje pierwsze kroki. Warto więc przed tym etapem odpowiednio się wyposażyć w różne zabezpieczenia i blokady, które zwiększą bezpieczeństwo w domu. Co zatem powinno się znajdować w bezpiecznej przestrzeni sprzyjającej rozwojowi maleństwa? Jakie gadżety i przedmioty będą niezbędne do własnego domu?

Po co właściwie zabezpieczać dom przed dzieckiem?

Raczkujące dziecko jest bardzo ciekawe otaczającej go rzeczywistości, wszystko jest dla niego nowe, co sprawia, że chętnie eksploruje wszystkie możliwe zakątki własnego domu. Wiele rodziców nie jest świadomym ile niebezpieczeństw czyha na takiego malucha w kuchni, salonie czy łazience. Wyposażenie domu w różne zabezpieczenia pozwoli rodzicom trochę odetchnąć w momencie, gdy dziecko będzie się swobodnie bawiło na podłodze.

Jakie zabezpieczenia powinny występować w każdym domu?

Jest kilka takich bazowych zabezpieczeń, które powinny wystąpić w domu zamieszkiwanym przez małe dzieci. Są one niezwykle ważne, ponieważ chronią maluchy przed realnym i często spotykanym zagrożeniem. Wśród tych obowiązkowych zabezpieczeń powinna znajdować się blokada na okno. Pozwala ona rodzicom ustalić dowolny promień rozchylenia, dzięki czemu pociecha nie będzie potrafiła tego  w jakikolwiek sposób zmodyfikować. Następnym koniecznym gadżetem są zabezpieczenia na kuchenkę. Nakładki na pokrętła od gazu powinny występować w każdym domu zamieszkiwanym przez małe dzieci. Warto pamiętać, że osoby posiadające kuchenkę elektryczną czy indukcyjną także mogą zainwestować w odpowiednie osłony, które chronią przed oparzeniem. Ogromnie ważne jest także zabezpieczenie wszystkich kontaktów domu, do których dziecko ma dostęp.

Bezpieczny dom – jak zabezpieczyć przestrzeń dla dziecka?

Zabezpieczenia w kuchni

W kuchni powinny występować zabezpieczenia już wcześniej wspomniane dotyczące kuchenek. Są one konieczne również do wszystkich szafek i szuflad znajdujących się na wysokości malucha, do których ma swobodny dostęp. Pozwoli to uchronić przed kontaktem dziecka z niebezpiecznymi przedmiotami takimi jak sztućce, maszynki oraz pokarmami, które mogą zagrozić życiu dziecka. Jeśli w kuchni znajduje się prostokątny bądź kwadratowy stół warto pamiętać o odpowiednich nakładkach na kanty, dzięki czemu głowa naszego maluszka będzie bezpieczna.

Zabezpieczenia w łazience

Każda szafka łazienkowa będąca na wysokości dziecka powinna zostać zabezpieczona za pomocą odpowiednich blokad, tak by uchronić dziecko przed kontaktem z niebezpiecznymi detergentami czy kosmetykami. Dzieci rozpoczynające swą przygodę z samodzielnym załatwianiem się i wykonywaniem czynności higienicznych powinny posiadać antypoślizgowe nocniki oraz podstawki do szafek łazienkowych, tak by dziecko nie upadło tylko stabilnie trzymało się podłoża.

 

Podobne artykuły