Rodzinne Bieszczady z czworonogiem

Rozrywka

01-09-2020

Bieszczady są idealnym kierunkiem turystycznym, w który bez przeszkód można udać się ze swoim pupilem. Udając się w to miejsce warto wiedzieć, które punkty są dostępne, a które zabronione dla czworonogów. Tematowi, poruszającemu problematykę - Bieszczady z psem - pochylimy się w poniższym artykule.

Czy psy mogą przebywać na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego?

Od jakiegoś już czasu przebywanie psów na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie jest już możliwe. Czworonogi nie mogą wychodzić powyżej dolną granicę lasu na szlaki turystyczne. Zostało to uwzględnione w ustawie o Ochronie Przyrody z 2004 r. Psy mogą zostać wprowadzane tylko na obszary ochrony krajobrazowej. Nie mogą przebywać na szlakach turystycznych i ścieżkach przyrodniczych. Wyjątek tutaj stanowią odcinki, które prowadzą wzdłuż dróg publicznych. W takich przypadkach psy muszą być prowadzone na smyczy. Osoby niepełnosprawne, które poruszają się po szklaku i ścieżkach mają prawo korzystać z pomocy specjalnie oznaczonego psa asystującego. Do 2005 roku turyści mieli możliwość wprowadzania psów na kilka szlaków. Przykładem może być szlak żółty prowadzący na Połoninę Wetlinską czy ścieżka przyrodniczo-historyczna Bukowiec-Sianki. Dziś wyprawa na Połoninę z zwierzakiem nie jest już możliwa. Bieszczadzki Park Narodowy tłumaczy swą decyzję o zakazie dobrem zwierząt, zamieszkujących tereny, dla których obecność psów na szlakach może być dużym zagrożeniem oraz mieć negatywny wpływ na populacje dzikich zwierząt w okresie związanym z rozrodem i wypuszczaniem młodych.

Rodzinne Bieszczady z czworonogiem

Bieszczady z psem – gdzie można się udać?

W Bieszczady z psem można udać się tak naprawdę wszędzie tam, gdzie granice Parku nie występują. Warto dodać, że poza terytorium BdPN znajduje się wiele malowniczych terenów, idealnych na wyprawy z psem. Do nich niewątpliwie należy całe pasmo Wysokiego Działu z Chryszczatą, Jeziorkami Duszatyńskimi, Jawornem i Wołosaniem. Ponadto całe pasmo Łopiennika, szlak graniczny od Łupkowa przez Jasło i Okrąglik, aż po granicę parku, całe pasmo Otrytu, Dwernik-Kamień, Magura Stuposiańska, Korbania. Dostępna jest także cała dolina Osławy, okolice Zalewu Solińskiego, dolina Sanu z Krywem i Tworylnem, Łopienka, Sine Wiry, dolina Rabskiego Potoku i wiele, wiele innych. Dodać należy, że na terenach rezerwatów z psem można tylko się przemieszczać po znakowanych trasach.

Udając się w wyprawy z pupilem koniecznie należy pamiętać o zabraniu wody, szczególnie w upalne dni i wybierając się powyżej granicę lasu. Jeśli spacerujemy wyłącznie po niższych partiach gór i bardziej zalesionych dolinach to często napotkamy na swojej drodze potoczki i źródełka, z których czworonogi chętnie skorzystają. Warto przestrzec przed ukąszeniem żmii zygzakowatej. Niewielkie psy po spotkaniu z tym gadem mogą nie przeżyć lub wrócić z poważnymi problemami natury zdrowotnej.

Odpowiedni hotel

Przed wyjazdem w Bieszczady należy dokładnie sprawdzić, które obiekty noclegowe są przyjazne zwierzętom. Niektóre z nich są otwarte dla niedużych zwierząt, a inne nie mają żadnych ograniczeń. Stąd przestroga, by w rozmowie z właścicielem noclegów uwzględnić jakiej rasy i wielkości jest nasz pupil.

 

Podobne artykuły