Jak ułatwić dziecku naukę?

Dziecko

09-03-2021

Zależy nam aby nasze dzieci rozwijały się, zdobywały wiedzę i nowe umiejętności. Czy możemy je jakoś wesprzeć w procesie edukacji i ułatwić naukę? Jak najbardziej. Poznaj kilka zasad których warto się trzymać, aby pomóc dzieciakom chłonąć wiedzę.

7 sposobów, by ułatwić naukę dziecku

Jak ułatwić dziecku naukę?

  1. Pozwól dziecku odpocząć

W niektórych domach praktykuje się odrabianie lekcji tuż po powrocie ze szkoły. Nie zawsze jest to dobra praktyka. Dziecko potrzebuje coś zjeść, odpocząć, pobawić się z kolegami czy wyjść na rower. Kiedy będzie zrelaksowane, syte i wypoczęte, nauka pójdzie o wiele łatwiej. 

  1. Pamiętajcie o robieniu przerw

Długie godziny ślęczenia nad lekcjami jest nie tylko nieefektywne, ale i powoduje przemęczenie oraz frustrację. Dbaj, aby dziecko robiło sobie co jakiś czas np. 10 minut przerwy.

  1. Od najtrudniejszego, do najłatwiejszego

Naukę i odrabianie lekcji warto zacząć od tych przedmiotów które sprawiają dziecku trudność. Może nie jest fanem matematyki, ale jak już upora się z zadaniami z tego przedmiotu potem będzie już tylko lżej!

  1. Przygotuj miejsce do nauki

Zadbaj, aby dziecko w czasie nauki mogło się skupić. Uprzątnij biurko, wyłącz telewizor, zapewnij ciszę i spokój.  Pilnuj, aby dziecko dokończyło zaczętą pracę domową i nie przechodziło do kolejnego przedmiotu, zanim to zrobi.

  1. Unikaj monotonii

Po zadaniu z matematyki, czas na krótkie wypracowanie z polskiego. Wiele osób chwali sobie taki system przeplatania się przedmiotów humanistycznych, ze ścisłymi w trakcie odrabiania lekcji. Jest to mniej nużące dla dziecka. 

  1. Pozwól mu uczyć się tak, jak najbardziej lubi

Twoje dziecko najłatwiej zapamiętuje fakty które przeczyta na głos? A może łatwiej uczy się gdy reguły zapisuje na dużych kartkach które rozwiesza wokół siebie? Warto mu to umożliwić. Dużo dzieciaków jest wzrokowcami, możliwość sporządzania takich wizualnych notatek poprawi zapamiętywanie nawet o 50%!

  1. Pamiętajcie o powtórkach

Wiedza przyswojona? Warto ją więc co jakiś czas powtórzyć, aby się utrwaliła, a regularne powtarzanie to znakomity sposób na to.

Podobne artykuły