Zmysły wykorzystywane do degustacji wina

Rozrywka

10-02-2022

Degustowanie wina to bardzo ciekawe doświadczenie, wykorzystuje się wówczas trzy zmysły – wzrok, węch i smak. Wszystkimi rozpoznaje się poszczególne walory wina, które razem wpływają na ogólną ocenę trunku. Profesjonalni sommelierzy wychodzą z założenia, że degustacja wina to rodzaj celebracji, sposób na wyłonienie głębi smaku alkoholu.

Zmysły wykorzystywane do degustacji wina

Degustacja wina krok po kroku

Jako pierwszy, do oceny koloru, głębi, klarowności wykorzystuje się narząd wzroku, już na samym wstępie sprawdzana jest obecność ewentualnych zawiesin. Na początku przechyla się również kieliszek i sprawdza, w jaki sposób wino spływa po ściankach. Możliwe staje się wtedy wysnucie wniosku o gęstości płynu i poziomie połyskliwości jego powierzchni. W kolejnym kroku degustacja wina polega na jego wąchaniu – z kieliszka stojącego na stole, a następnie po zamieszaniu wina. Druga opcja zapewnia napowietrzenie trunku, dlatego zapach jest o wiele bardziej wyrazisty i różni się od tego wyczuwanego w stojącym dłuższy czas kieliszku. Ostatnim punktem jest posmakowanie alkoholu, degustacja wina na tym etapie pozwala zidentyfikować walory smakowe. Ale trzeba to robić z wyczuciem – przytrzymać wino w ustach przez kilka sekund i rozprowadzać je po kubkach smakowych i dziąsłach. Ocenie podlegają kwasowość, nuty słodkie i słone, znaczenie ma również tak zwana długość wina. Określa się w ten sposób czas, przez który smak wina jest odczuwalny w ustach – inną nazwą tego czynnika jest finisz. Zgodnie z powyższym, degustacja wina to dość długi proces, każde odczucie warto na bieżąco zapisywać, zwłaszcza, gdy po raz pierwszy degustuje się jakikolwiek trunek.

O czym pamiętać przed degustacją?

Degustacja wina wymaga odpowiedniego przygotowania, wszystko musi być wykonane zgodnie ze sztuką. Bezpośrednio przed degustacją należy zrezygnować z posiłków i picia mających intensywny smak i zapach. Może to znacząco zniekształcić realny smak trunku, co w konsekwencji uczyni degustację bezsensownym zabiegiem. Do degustacji konkretnego wina, trzeba wybrać właściwy kieliszek, nie pozostawia się tej kwestii przypadkowi. Do oceny wina należy przystąpić wyłącznie w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, najlepiej z naturalnym źródłem światła. Tylko w ten sposób zapewnia się uzyskanie realistycznych wyników degustacji. Kieliszek z winem powinien być postawiony na białej powierzchni – stole, kartce papieru, obrusie. W przypadku degustacji kilku rodzajów win należy zadbać o właściwą kolejność – najpierw wina białe, później różowe, na końcu czerwone. Na początek słabe, wytrawne, w następnej kolejności mocne i słodkie. Dość ważną zasadą jest również przepłukanie ust wodą w przerwach między degustowaniem kolejnych trunków, opcjonalnie przegryzienie bułką. Jeśli podczas degustacji wyczuwa się kilka aromatów, nie jest to nic dziwnego – w niektórych przypadkach jednocześnie czuje się czekoladę, wiśnie, wanilię i teoretycznie niepasujące do nich inne zapachy. Aby możliwe stało się ich wyczuwanie, potrzebne jest bezwzględne skupienie wyłącznie na degustowaniu.

Podobne artykuły