Coraz częściej u małych dzieci diagnozuje się wzmożone napięcie mięśniowe. Jest to informacja, która wzbudza obawę wśród młodych rodziców, co powoduje, że zaczynają wyszukiwać jakieś nieprawidłowości w rozwoju ruchowym niemowląt.
Czym właściwie jest wzmożone napięcie mięśniowe?
Na początku warto zaznaczyć to, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Wzmożone napięcie mięśniowe jest uwarunkowane genetycznymi cechami układu nerwowego, przebiegiem ciąży oraz wykonywanymi czynnościami pielęgnacyjnymi nad maluchem. Wszelkie zaburzenia napięcia zauważa się już podczas pierwszego badania po porodzie. Kryterium to wchodzi w ocenę skali Appgar, jakie jest określane po narodzeniu dziecka. O występowaniu nieprawidłowości świadczyć może zbyt mocne zaciskanie piąstek, zbyt wiotkie mięśnie, napięte mięśnie lub problem z dźwiganiem główki. Trzeba mieć na uwadze, że tonus mięśniowy na początku życia dziecka może się diametralnie zmienić.
Zaburzenia napięcia mięśniowego u dzieci
Należy zacząć od tego, że w medycynie nie ma zespołu napięcia mięśniowego. To, z czym dzieci mogą się zmagać to zaburzenia napięcia mięśniowego. Im wcześniej się je rozpozna, tym, szybciej można wdrożyć działania rehabilitacyjne i wpływać na rozwój małego dziecka. Początkowe problemy z napięciem mięśniowym są spowodowane tym, że układ nerwowy noworodka nie jest w stanie wszystkiego jeszcze dokładnie zintegrować. Wszelkie impulsy, które trafiają do mózgu są za silne bądź za słabe, co powoduje, że mięśnie są zbyt wiotkie albo zbyt sztywne. Mówi się wówczas o hipotonii lub hipertonii. Zaburzenia te mogą negatywnie wpływać na rozwój ruchowy niemowlęcia.
Objawy zaburzenia napięcia mięśniowego
Jeśli u miesięcznego dzieciątka obserwuje się stałe odchylanie głowy do tyłu bądź na bok. Dużo o napięciu mówi nastrój maluszków. Dzieci z zaburzeniami napięcia są zwykle senne, apatyczne czy nerwowe podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Zaniepokoić powinien również fakt, kiedy trzymiesięczne dziecko nie podnosi główki w pozycji na brzuchu. O trudnościach w napięciu świadczy również, gdy 6-miesięczne dziecko ma stale zaciśnięte piąstki.