Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Rodzice

15-09-2020

W dzisiejszych czasach bardzo często możemy spotykamy się z określeniem „rodzicielstwo bliskości”. Co tak właściwie wyróżnia ten styl wychowania i jakie są jego główne założenia?

Na czym polega rodzicielstwo bliskości?

Rodzicielstwo bliskości to filozofia rodzicielska oparta na bliskości, wzajemnym szacunku i poszanowaniu potrzeb zarówno dziecka, jak i rodziców. Zgodnie z założeniami tej idei rodzice powinni w każdej sytuacji starać się o to, aby jak najlepiej zrozumieć potrzeby swoich dzieci, pamiętając przy tym, aby nie wymagać od swoich pociech rzeczy, które są poza zasięgiem ich możliwości. W rodzicielstwie bliskości ważna jest również umiejętność wyznaczania granic odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Najprościej, więc mówiąc rodzicielstwo bliskości to naturalny model wychowania, który stawia na okazywanie miłości dzieciom i ma przez to na celu zapewnienie właściwego rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka. Zgodnie z tą filozofią rodzice powinni opiekować się dzieckiem, tak jak podpowiada im serce.

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Najważniejsze filary idei rodzicielstwa bliskości.

W rodzicielstwie bliskości wyróżnia się tak zwane narzędzia bliskości, które są w stanie pomóc rodzicom w utrzymaniu prawidłowych interakcji z dzieckiem. Zaliczamy do nich: okazywanie bliskości i ciepła już od chwili narodzin, naturalne karmienie piersią, noszenie dziecka, zapewnienie spokojnego snu dzięki wspólnemu spaniu z maluchem, troskliwe reagowanie na każdy płacz dziecka, niekorzystanie z rad tak zwanych trenerów od wychowania dzieci, a w szczególności wystrzeganie się porad, które promują surowy i radykalny styl rodzicielstwa oraz zachowanie równowagi w byciu rodzicem. Należy jednak przy tym podkreślić, że ideologia rodzicielstwa bliskości nie stanowi gotowej instrukcji wychowania dziecka, jest to raczej styl wychowania, którego nie musimy się uczyć, ponieważ miłość i szacunek do dziecka to coś naturalnego. Ludzie od wieków opiekowali się w taki sposób swoimi dziećmi nawet wówczas, gdy termin rodzicielstwa bliskości nie został jeszcze zdefiniowany.  

Podobne artykuły