Czym jest cukrzyca ciążowa?

Rodzice

28-08-2020

Cukrzyca w ciąży dotyka wielu kobiet i może stanowić poważne zagrożenie dla mamy oraz dziecka. Dlatego wskazane są regularne kontrole poziomu glukozy we krwi, ponieważ w przypadku podwyższonych wartości niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. W przypadku wystąpienia cukrzycy w ciąży, należy badać płód częściej, niż zwykle. Ponadto przy porodzie powinien być obecny neonatolog.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Skąd bierze się cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa występuje stosunkowo rzadko, jednak nie powinno to uśpić czujności przyszłej mamy. Schorzenie pojawia się wówczas, gdy organizm nie toleruje węglowodanów, ten problem może pojawić się również u osób, które wcześniej nie miały z tym problemu. Wszystko jest wynikiem wahań hormonalnych w czasie oczekiwania na dziecko. Większe ryzyko obejmuje Panie borykające się z nadwagą, zanim zaszły w ciążę, jednak nie jest to regułą. Niebezpieczeństwo może wystąpić, gdy cukrzyca jest nieprawidłowo leczona lub nierozpoznana – w takich sytuacjach zdarzają się przedwczesne porody. Gorszą konsekwencją są na przykład wady rozwojowe płodu i związanie z nimi upośledzenie po porodzie.

Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Wystąpienie powikłań jest zminimalizowane, gdy cukrzyca zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana. Wśród symptomów, których nie można zlekceważyć znajdują się zasłabnięcia, silne pragnienie, czy też zawroty głowy. Są one spowodowane podwyższeniem stężenia glukozy we krwi. W znacznie gorszej sytuacji znajdują się te osoby, u których nie występują objawy. Dla pewności zatem zaleca się wykonywanie dedykowanych testów kilka razy w trakcie trwania ciąży. Pierwsze takie badanie powinno być przeprowadzone do 10 tygodnia ciąży – wystarczy pobranie krwi. Jeżeli choroba zostaje potwierdzona, obowiązkowe jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Wszystkie posiłki powinny mieć właściwą zawartość podstawowych składników odżywczych, by utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Wszystko to dla dobra zarówno matki, jak i ogólnego rozwoju dziecka. Nie warto narażać się na przykre konsekwencje zaniedbania w sprawdzaniu poziomu glukozy we krwi.

Podobne artykuły