Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Dziecko

01-05-2022

Depresja jest główną przyczyną chorób psychicznych u dzieci i młodzieży. Aby właściwie sobie z tym poradzić, najpierw musimy wiedzieć, jak ją zidentyfikować i interweniować. Depresja u dzieci może mieć szkodliwe skutki długoterminowe. Objawy depresji mogą zaczynać się bardzo subtelnie i z czasem nasilać się. W tym miejscu porozmawiamy o kilku objawach depresji u dziecka oraz o tym, jak rodzice powinni się nimi zająć, aby jak najszybciej dziecko uzyskało pomoc specjalisty.

Jeśli dziecko wykazuje kilka z poniższych objawów przez ponad dwa tygodnie, może mieć do czynienia z depresją

  • Niskie zainteresowanie zajęciami, które kiedyś sprawiały przyjemność,

  • moczenie nocne lub brudzenie się,

  • trudności ze skupieniem uwagi w szkole,

  • poczucie beznadziejności,

  • uczucie smutku lub irytacji przez większość czasu,

  • okazywanie emocji rzadziej niż wcześniej.

Wczesne rozpoznanie objawów depresji u dzieci pomoże zidentyfikować potencjalne problemy ze zdrowiem psychicznym. Objawami mogą być inne nieprzyjemne wydarzenia życiowe, zmiany w ubiorze, zaburzenia snu, nietypowe myśli o śmierci. Brak entuzjazmu powinien skłaniać rodziców do zadawania większej liczby pytań o to, co dzieje się w życiu ich dziecka i jak mogą lepiej zrozumieć depresję – ponieważ diagnoza może zapewnić prawdziwe leczenie; a opóźniając interwencję, grozi pogorszeniem sytuacji.

Proszę pamiętać, że nie każde smutne lub nieszczęśliwe dziecko ma depresję. Dzieci często wyrażają rozczarowanie lub smutek poprzez odpowiednie do wieku mechanizmy radzenia sobie i oczekuje się, że smutek będzie częścią dzieciństwa. Objawy depresji mogą różnić się w zależności od dojrzałości emocjonalnej i wieku.

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Gdzie szukać pomocy?

Znalezienie pomocy nigdy nie było łatwiejsze i nigdy nie należy unikać wizyty u lekarza, gdy tylko coś jest nie tak. Zdrowie psychiczne twojego dziecka jest naprawdę ważne, więc nie czekaj. Psychologowie i psychiatrzy zazwyczaj pracują z osobą lub rodziną, rozwiązując lub zmniejszając konflikty i inne stresory, które mogą być czynnikiem przyczyniającym się do depresji. Rodzicom mogą zapewnić pomoc w rozwijaniu umiejętności rodzicielskich i radzeniu sobie z zachowaniami swoich dzieci związanymi z depresją.

Podobne artykuły