Neurolog dziecięcy, czym się zajmuje?

Dziecko

19-04-2022

Wiele mam, zwłaszcza po urodzeniu swojego pierwszego dziecka, podczas codziennej pielęgnacji doszukuje się różnego rodzaju schorzeń, które właściwie nie mają żadnego podłoża. Kiedy w takim razie trzeba pomyśleć nad wizytą u neurologa? Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że taka wizyta będzie niezbędna.

Neurolog - czym się zajmuje?

Neurolog jest specjalistą zajmującym się schorzeniami i zaburzeniami ze strony układu nerwowego. Jak sama nazwa wskazuje, neurolog dziecięcy zajmuje się praktyką schorzeń wśród noworodków i małych dzieci. Neurologia dziecięcia zajmuje się głównie rozwojem i schorzeniami mózgu dzieci, ale również chorobami nerwowo-mięśniowymi. Jeżeli podczas porodu doszło do urazu mózgu u noworodka, to również będziemy konsultować się z neurologiem dziecięcym. Do chorób, które mogą być leczone tylko pod stałą kontrolą neurologa, należą zaburzenia rozwoju i zachowania, dziecięce porażenie mózgowe, przepuklina rdzeniowo-kręgowa, uszkodzenie mózgu, ale również ADHD, autyzm czy choroby genetyczne.

Neurolog dziecięcy, czym się zajmuje?

Kiedy należy skonsultować się z neurologiem?

Profilaktycznie dziecko powinno być zbadane pod kątem neurologicznym w przypadku gdy urodziło się przed terminem, jeśli ciąża była zagrożona lub mnoga, gdy dziecko urodziło się przy pomocy cesarskiego cięcia lub gdy mama przechodziła podczas ciąży infekcję wirusową. Jakie natomiast choroby muszą być leczone przez neurologa? Neurolog pomoże nam w przypadku asymetrii ciała, prężenie i wyginanie ciała podczas leżenia, bóle brzuszka, częste kolki, niepokojący płacz, brak kontaktu wzrokowego oraz zaburzenia snu, drżenie ciała i napady lękowe, natomiast u starszych dzieci problemy w nauce i problemy z koncentracją i pamięcią. Pierwsze niepokojące objawy chorobowe należy skonsultować z pediatrą. To on pomoże nam zdiagnozować problem, czy faktycznie jest on wymagający konsultacji neurologicznej.

Jak się przygotować do wizyty u neurologa?

Aby móc zapisać się na wizytę do neurologa potrzebujemy skierowania, które uzyskamy od pediatry. Na wizytę do neurologa powinniśmy przygotować dokumentację medyczną, jeśli ją posiadamy, a także spis leków jeśli dziecko jakieś przyjmuje, informacje dotyczące bliższej rodziny, które mogą nakierować lekarza podczas diagnozy. Jeśli do neurologa idziemy z niemowlakiem lub noworodkiem, warto zabrać ze sobą kartę przebiegu ciąży. neurolog dziecięcy warszawa chętnie wspomoże się również zapiskami objawów robionymi przez mamę, które ją zaniepokoiły. Podczas badania neurolog bada postawę dziecka, jego głowę oraz zachowanie. Przy użyciu specjalnego młoteczka lekarz bada odruchy malucha oraz jego czucie. Starsze dzieci proszone są o dotknięcie palcem czubka nosa, zaciśniecie pięści, zamknięcie i otwarcie oczu, przejście kilku kroków oraz wspięcie się na palcach. Jeżeli diagnoza nie jest pewna, neurolog może zlecić również inne badania i konsultacje. Przykładowo wizytę u psychologa lub badanie EEG mózgu. Jeżeli nie możemy czekać na wizytę refundowaną, możemy skorzystać z płatnej wizyty. Ceny, w zależności od miasta oscylują w zakresie 150 - 200 zł.

Podobne artykuły