Wydarzenia kulturalne w Krakowie przyciągają duże ilości osób, trudno się temu dziwić, porusza się na nich wiele ciekawych tematów. Uczestnictwo w imprezach jest rodzajem odpoczynku, z którego każdy powinien skorzystać.
Listopadowe wydarzenia kulturalne w Krakowie
W sobotę, 30 października rozpocznie się XVIII Międzynarodowy Festiwal „Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia”, podczas którego wspominani są zmarli. Pierwszy koncert poświęcony będzie postaci Marcela Dupré – francuskiego kompozytora i wirtuoza w jednym. Miał ogromny wpływ na rozwój i popularność gry na organach, wykonał cykl dziesięciu recitali bez korzystania z nut. Pomocna w tym okazała się niezawodna pamięć artysty, którą uznaje się za fenomenalną. Wydarzenie pozwoli ponadto na przypomnienie Jana Pieterszona Sweelincka – kompozytora i pedagoga przekazującego swoją wiedzę na przełomie renesansu i baroku. Ponieważ Festiwal będzie trwał aż do 9 listopada, organizatorzy poświęcą jego część innym postaciom. Powróci się wspomnieniami do twórczości Feliksa Nowowiejskiego, Profesora Jana Jargonia, czy Rudolfa Tobiasa. Pełen harmonogram dostępny jest na stronie karnet.krakowculture.pl, dzięki temu znacznie łatwiej zorganizować wolny czas na uczestnictwo w najbardziej interesujących koncertach. Ciekawą atrakcją dla miłośników muzyki będzie II Festiwal Szymanowski, którego podsumowanie przypada na 6 listopada, podczas epilogu wystąpią soliści oraz zespoły z Węgier. Główną ideą, która przyświeca organizatorom wydarzenia jest popularyzacja muzyki z Czech, Słowacji i Węgier – w ten sposób dziedzictwo muzyczne może przenikać między krajami naszego regionu Europy.
Kulturalny Kraków – na jakie wydarzenia zwrócić uwagę?
Pasjonaci artystycznych i projektowych dziedzin z pewnością chętnie wybiorą się na Festiwal Sztuki Cyfrowej SHAKE. To wydarzenie, dzięki któremu każdy może dzielić się z innymi swoją pasją, organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w cyklach wykładów i warsztatów. Są one prowadzone przez specjalistów ze studiów game developerskich, designerskich i postprodukcyjnych. Podczas wydarzenia odbywają się prezentacje nurtów artystycznych, szczególny nacisk stawia się na interaktywny przebieg spotkań. Przebywając w Krakowie w dniach 26-28 listopada i będąc zainteresowanym życiem i twórczością Cypriana Kamila Norwida, warto wziąć udział w Norwid Festiwalu. Jego twórczość i ważna pozycja w literaturze polskiej wymaga odpowiedniego doceniania poprzez organizację tego rodzaju wydarzeń. Pomimo tego, że dzieła Norwida postrzegano często jako nieoczywiste i trudne do interpretacji, niewątpliwie jest postacią, która wiele wniosła. Wydarzenie, które jest zaplanowane na ostatnią dekadę listopada doskonale posłuży zaangażowaniu wielu odbiorców. Dla uczestników zaplanowano wiele atrakcji – rezydencje artystyczne, walka o przyznanie Nagrody Norwidowskiej oraz panele dyskusyjne, koncerty i warsztaty kreatywnego pisania. Podsumowanie wszystkiego zostanie zawarte w specjalnie wydanym katalogu.