Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Zdrowie i uroda

14-12-2020

Nasz kraj plasuje się w czołówce krajów Unii Europejskiej, w których występuje duże zanieczyszczenie powietrza. Niski stan jakości powietrza utrzymujący się w wielu miejscach w Polsce ukazuje nie tylko degradację środowiskową ale także niedopilnowanie rozwojowe rządu w tym temacie. Jak zatem wygląda sytuacja w Polsce oraz czym zanieczyszczenie w Polsce jest głównie spowodowane?

Działania polskiego rządu

W ostatnich latach skupiono się głównie na gospodarce wodnościekowej i odpadami. Dzięki regulacjom narzuconym z Unii w sektorze przemysłu i energetyki nastąpiła zmiana, która wpłynęła na zanieczyszczenie powietrza w Polsce, zauważono lekką poprawę. Dalej natomiast kuleje sprawa dotycząca wymiany ogrzewania z pieców na paliwa stałe na te ekologiczne. Polska do dziś nie podjęła żadnych ważnych decyzji związanych z transportem i ograniczeniem możliwości wykorzystywania tych najbardziej niebezpiecznych samochodów dla powietrza. Brak działań w tym obszarze przyczynił się do tego, że Polska zaliczana jest do najbardziej zanieczyszczonych państw. Ponadto do tej pory nie ma poszanowania dla prawa polskiego określającego normy jakości powietrza. Już od ponad dekady są one notorycznie łamane.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – przyczyny

Zastanawiając się nad tym, co wywołuje tak duże zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju należy odwołać się do branży transportowej, zakładów przemysłowych czy elektrociepłowni, które emitują ogromną ilość szkodliwych gazów w powietrze. Jest to szczególnie odczuwalne w większych miastach takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Poznań nie tylko w najbardziej narażonym okresie na zanieczyszczenia jak zima, ale także w porze letniej. Trzeba jasno sobie powiedzieć, że to w głównej mierze mieszkańcy Polski są sprawcami złego stanu powietrza. W okresie grzewczym co roku z kominów prywatnych gospodarstw domowych wydobywa się masa czarnego, smolistego dymu. Dodatkowo korzystanie z węgla kamiennego i palenie śmieciami zwiększa toksyczność powietrza.

Monitorowanie stanu jakości powietrza

Oprócz prognozy pogody mieszkańcy Polski powinni wyrobić w sobie nawyk sprawdzania stanu jakości powietrza we własnej okolicy. Osoby, które mogą sobie na to pozwolić lepiej, by w dniach, w których obserwuje się wyraźne przekroczenie toksycznych gazów i pyłów pozostały w domach. Trujące powietrze jest niezwykle groźne dla osób starszych i dzieci. Stan powietrza można sprawdzić za pośrednictwem nowoczesnych systemów monitoringu jakości powietrza, które na podstawie map smogu, opartych na czujnikach powietrza co chwilę aktualizują obecną jakość powietrza w danym regionie.

Monitoring powietrza atmosferycznego prowadzony w naszym kraju umożliwia sprawdzenie jakości powietrza i zweryfikowanie pyłów w nim zawartych. W sieci znajduje się mnóstwo aplikacji, które informują o bieżących stanach powietrza. Ponadto w wielu stacjach telewizyjnych razem z prognozą pogody prezentowany jest raport smogowy, dzięki któremu można być świadomym jakości powietrza we własnej okolicy.

 

 

Podobne artykuły