Blefaroplastyka jest inaczej określana jako plastyka powiek. Należy do jednej z najbardziej popularnych zabiegów należących do medycyny estetycznej. Obejmuje zarówno korektę powiek górnych, jak i tych dolnych. Blegaroplastyka jest wykonywana najczęściej w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest eliminacja starzenia się skóry, a drugim jest chęć poprawy wrodzonego anatomicznego kształtu oka tzw. opadającej powieki. Jakie są wskazania to tego typu zabiegu, jakie metody są stosowane oraz jak wygląda efektywność blefaroplastyki? Na te pytania zostaną udzielone odpowiedzi w niniejszym artykule.
Wskazania do zabiegu
Występuje kilka wskazań do wykonania zabiegu plastyki powiek. Mowa tutaj o przepuklinie tłuszczowej, wiotkości tkanki wokół oczu, opadającej powiece, asymetrii oczu czy problemach z widocznością. To dane schorzenie bądź niedogodność ma wpływ na zastosowanie odpowiedniej metody do przeprowadzenia tego zabiegu.
Metody przeprowadzania plastyki powiek
Wyróżnia się ogromną ilość metod, umożliwiających przeprowadzenie tego zabiegu. Jedną z najbardziej efektywnych metod jest Klasyczna plastyka powiek. Uznawana jest za niezwykle skuteczną metodę zwłaszcza w momencie występowania poważnych problemów. Jest to dość mocno inwazyjna metoda. Inną metodę stanowi z kolei blefaroplastyka laserowa. Laser wchodzi w rolę urządzenia tnącego, co powoduje, że zabieg ten nie jest zbytnio zróżnicowany do tego wcześniej omówionego. Metoda ta najczęściej jest stosowana do ujędrnienia skóry. Blefaroplastyka może być również wykonana w formie zabiegu z użyciem plazmy, często określanej jako czwarty stan skupienia. Przy jej użyciu dochodzi do odparowania naskórka, a wygląd powiek wygląda bardzo spektakularnie. Koszt takiego zabiegu jest uwarunkowany właśnie metodą jaką zastosowano, ale także miejscem, a dokładnie kliniką, w której decydujemy się na wykonanie tego zabiegu.
Skutki zabiegu
Najważniejszym skutkiem blefaroplastyki jest to, że znacznie poprawia wygląd oka. Ma on wymiar również praktyczny, szczególnie u osób, którzy posiadali taki nadmiar skóry, który uniemożliwiał widoczność.