USG piersi – jak przebiega, kiedy i jak często należy robić?

Zdrowie i uroda

22-07-2022

Badanie USG piersi są wykonywane w celu kontroli, czy u kobiety nie pojawił się rak piersi. Ten test nie wymaga szczególnego przygotowania. Rak piersi należy do grupy nowotworów złośliwych występujących u kobiet. Systematyczne USG piersi pomoże wykryć guzy wcześnie, co znacząco wpływa na skuteczność leczenia.

Samobadanie piersi

Rak piersi jest bardzo częstym rakiem u kobiet. Profilaktyka obejmuje nie tylko badania w gabinecie lekarskim i zdrowy tryb życia, ale także samobadania. Regularne badania piersi w domu mogą pomóc w identyfikacji wczesnych objawów bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Dotykając placami można wyczuć guzki, a przeglądając się w lustrze zmiany w kształcie piersi. Takie zmiany to sygnał, że koniecznie trzeba udać się na kontrole lekarską.

USG piersi – jak przebiega, kiedy i jak często należy robić?

USG piersi – zastosowanie

Badania ultradźwiękowe są stosowane jako początkowy krok w procesie profilaktyki raka piersi w celu identyfikacji zmian niewidocznych, ale namacalnych. Metoda ta jest stosowana w celu odróżnienia zmian cystoidalnych od zmian stałych. Funkcja drugorzędna obejmuje monitorowanie biopsji / nakłucia torbielowego przy pobieraniu materiału do badań. USG piersi są wykonywane również przy podejrzeniach torbieli mleka i ropni piersi podczas laktacji, w celu wykrycia krwiaka i określenia działań podczas rekonstrukcji piersi.

USG piersi - kiedy wykonać?

Kiedy masz około dwudziestu lat, możesz mieć USG piersi. Młode piersi nie muszą być badane za pośrednictwem mammografi ze względu na ich strukturę gruczołową. Gdy kobiety przestają miesiączkować, piersi zmieniają się, co sprawia, że zmiany chorobowe są lepiej widoczne na rentgenowskich mmogramach w porównaniu ze zwykłym badaniem USG.

Banie kontrolne powinno wykonywać się regularnie, przynajmniej raz w roku. Kobiety, które przeszły raka piersi powinny wykonywać USG piersi częściej. Badanie USG piersi wykonuje lekarz w gabinecie i nie jest ono bolesne. Należy jednak pamiętać, że powinno być wykonywane w pierwszej połowie cyklu. Jeżeli należy wykonać je pilnie, to w dowolnym momencie.

 

Podobne artykuły