Choroby dziąseł - rodzaje i przyczyny

Zdrowie i uroda

21-09-2020

Choroby dziąseł mogą przytrafić się każdemu bez względu na wiek. Zazwyczaj ich przyczyną jest niewystarczająca dbałość o higienę jamy ustnej. Gdy problemy z opuchniętymi dziąsłami zostaną przez nas zbagatelizowane, może to doprowadzić do poważniejszych schorzeń, a następnie do utraty stabilności zębów.

Jakie występują choroby dziąseł?

Jednym z najpopularniejszych schorzeń jamy ustnej jest stan zapalny dziąseł. Z powodu zwiększania się ilości osadu zębowego gromadzą się bakterie. Te z kolei, nie tylko szkodzą szkliwu, ale także zagrażają tkankom miękkim. W przypadku, gdy zęby nie są wystarczająco dobrze szczotkowane, powstaje na nich osad, czyli tzw. płytka nazębna. W ten sposób może dochodzić do zapalenia dziąseł. Wówczas ich barwa staje się dużo bardziej czerwona.  Dziąsła są opuchnięte i zaczynają krwawić, co powoduje, że szyjki zębowe stopniowo się odsłaniają. W ten sposób rozwija się paradontoza. Z wolna zęby pozbawione są oparcia i z czasem zaczynają się chwiać. Gdy nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie zęby wypadną w wyniku postępującej recesji dziąseł. 

Czym jest choroba przyzębia?

Choroba przyzębia to termin medyczny używany jako określenie choroby dziąseł. Najczęściej jednak stosuje się go opisując poważniejsze schorzenia tj. drugie stadium choroby dziąseł, czyli zapalenie przyzębia. Jest to problem zdrowotny pojawiający się u wielu osób, prowadzący do utraty zębów. Kiedy zlekceważone zostanie pierwsze stadium rozwoju choroby - zapalenie dziąseł, może ono przerodzić się w przewlekłą chorobę zapalną, która zaatakuje tkanki, więzadła i kości otaczające zęby i utrzymujące je na miejscu. Bakterie odpowiedzialne za wywołanie choroby przyzębia to bakterie przyzębia. Powodują one produkty uboczne, które wywołują naturalną reakcję zapalną organizmu, co prowadzi do powstania obrzęku i stanu zapalnego dziąseł. Jeśli choroba nie będzie leczona, płytka nazębna zacznie twardnieć i zmieni się w kamień nazębny, którego nie da się już usunąć szczoteczką. Kamień nazębnego spowoduje przyrastanie płytki nazębnej w kierunku korzeni zębów. Bakterie będą się namnażać, co może doprowadzić do uszkodzenia kości żuchwy oraz struktur otaczających zęby, co w efekcie końcowym spowoduje utratę zębów.

Paradontoza- co to takiego?

To kolejna choroba dziąseł. Spowodowana jest również niewłaściwą higieną jamy ustnej. Jest to poważne schorzenie tkanek, które okalają zęby. Paradontozie najczęściej towarzyszy bolesne zapalenie dziąseł, krwawienie, nieprzyjemny zapach ust, migracje zębowe, a ostatecznie utrata uzębienia. Przyczyną pojawienia się tej choroby dziąseł może być także czynnik genetyczny, zaburzenia zgryzowe, nieprawidłowości w leczeniu zębów lub jego brak. 

Choroby dziąseł - rodzaje i przyczyny

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł jest łagodną postacią chorób dziąseł. Najczęstszym powodem jego powstawania jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Bakterie, które gromadzą się na zębach tworzą płytkę nazębną. Gdy płytka nie zostanie usunięta w jamie ustnej powstanie zapalenie dziąseł. Do powstawania chorób dziąseł mogą doprowadzić złe nawyki pielęgnacyjne jamy ustnej, niezdrowa dieta, stres, czy palenie papierosów. Na rozwój bakterii, powodujących zapalenie dziąseł wpływa także choroba ogólnoustrojowa, np. cukrzyca, rak, leczenie ortodontyczne oraz niektóre leki. Objawami towarzyszącymi przy schorzeniach dziąseł są: przewlekły nieświeży oddech, czerwone lub opuchnięte dziąsła, wrażliwość dziąseł oraz ich krwawienie. Aby zapobiegać rozwojowi chorób dziąseł warto pamiętać o wizytach u stomatologa oraz dbać o jamę ustną. Istotne jest, by nie tylko szczotkować zęby, ale również przestrzeń pomiędzy nimi. 

Powikłania chorób dziąseł

Warto zadbać o nasze zęby i dziąsła już dziś. Pamiętajmy, że bagatelizowanie chorób dziąseł może doprowadzić do poważnych schorzeń. Kiedy w jamie ustnej pojawiają się problemy, cierpi nasz cały organizm. Namnażające się bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu. Osoby cierpiące na problemy z sercem szczególnie powinny dbać o higienę jamy ustnej. Choroby dziąseł przyczyniają się do zwiększenia ryzyka powstania bakteryjnego zapalenia wsierdzia lub zastawek serca. Bakterie znajdujące się na płytce nazębnej uwalniają toksyny, a te z kolei powodują, że układ immunologiczny produkuje cząstki chemiczne. Następnie, stan zapalny jest przez nie wzmożony, co w rezultacie powoduje uszkodzenie tkanki w całym ciele. Zepsute zęby wpływają na przebieg zapalenia stawów. 

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej oraz regularnym wizytom u stomatologa nasze zęby i dziąsła będą w dobrym stanie. Zapobieganie chorobom dziąseł przyczyni się również do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Partnerem artykułu jest gabinet dentystyczny INDEXMEDICA, w którym możecie skorzystać m.in. z zabiegów higienizacyjnych oraz z specjalistycznych zabiegów chirurgii periodontologicznej, aby zapoznać się z ofertą gabinetuj kliknij w link choroby dziąseł.

Podobne artykuły