Główne zasady żywienia dziecka

Dziecko

29-12-2020

Pierwsze dni i miesiące życia dziecka są niezwykle ważne, gdyż jest to bardzo intensywny okres rozwoju. Dlatego tak bardzo istotne jest dostarczenie młodemu organizmowi właściwego budulca. Źle skomponowana dieta może spowodować niedobory witamin, a to często prowadzi do problemów z prawidłowym rozwojem.

Kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych jest bardzo ważne, gdyż ma to wpływ na późniejszy rozwój dziecka. To właśnie w pierwszych latach życia, młody człowiek uczy się zdrowego stylu życia, poznaje nowe smaki, a pewne upodobania zostają z nim na resztę życia. Niestety rodzice często o tym zapominają, bo według przeprowadzonych badań aż 42 procent dzieci w wieku między 1 a 3 rokiem życia nie jest prawidłowo żywione.

Główne zasady żywienia dziecka

Zasady zdrowego odżywiania dzieci

Każdy rodzic powinien znać zasady prawidłowego odżywiania swojego dziecka, tak aby mogło ono cieszyć się zdrowiem i prawidłowo rozwijać. Aby ułatwić sobie komponowanie wartościowych posiłków, warto znać kilka zasad, które to ułatwią.

 1. Nie pospieszaj dziecka podczas jedzenia. Daj mu czas na dokładne przeżucie posiłku.
 2. Staraj się, aby posiłki były spożywane o stałych porach.
 3. Pozwól decydować dziecku, o tym ile chce zjeść i nie zmuszaj go do jedzenia.
 4. Unikaj słodzonych soków i napojów. Staraj się podawać lekkie ziołowe herbaty oraz niesłodzone kompoty.
 5. Nie podawaj dziecku surowych produktów, zwłaszcza zimą.
 6. Najlepiej, jeśli posiłki będą przygotowywane zgodnie z porami roku. Chodzi o to, aby przygotowywać posiłki z produktów dostępnych w danym obszarze klimatycznym.
 7. Zrezygnuj ze słodzików.
 8. Wybieraj posiłki pełnoziarniste. Postaw na brązowy ryż, kaszę jaglaną czy kaszę gryczaną.
 9. Zamiast białej mąki staraj się wybierać razową.
 10. Jeśli cukier to tylko nierafinowany.
 11. Nie podawaj swojemu dziecku przetworzonych produktów i genetycznie modyfikowanych.
 12. Wybieraj naturalne zioła i przyprawy zamiast gotowych.

Niestety rozwój cywilizacji przyniósł oprócz pożytku sporo szkód, które właśnie odbijają się na diecie. To właśnie złe nawyki przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie zdrowych nawyków od najmłodszych lat.

Podobne artykuły