Kiedy dziecko zaczyna mówić? Jak przebiega rozwój mowy?

Dziecko

10-09-2020

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Istnieją jednak pewne ramy czasowe, w których maluch powinien nabyć określone umiejętności. Jedną z tych najbardziej wyczekiwanych przez rodziców jest mowa. Jest ogólnie przyjęte, że pierwsze, proste słówka pojawiają się już w okolicach 1-1,5 roku życia, zdania natomiast dziecko zaczyna budować między 2. a 3. rokiem życia. Niekiedy jednak dzieci zaczynają mówić nieco później i wcale nie musi się to wiązać z nieprawidłowościami, jak przekonują eksperci tworzący blog parentingowy Akademia mądrego dziecka.

Przebieg rozwoju mowy u dziecka – od okresu prenatalnego do pierwszych słówek

Rozwój mowy jest bardzo indywidualną kwestią, która u każdego dziecka przebiega w nieco odmienny sposób. Specjaliści tworzący blog parentingowy Akademia mądrego dziecka przekonują, że istnieją jednak pewne ogólne prawidłowości, których znajomość pozwala ocenić poziom rozwoju mowy u dziecka oraz wcześnie wykryć możliwe nieprawidłowości.

Warto zaznaczyć, że nauka mówienia rozpoczyna się już na etapie ciąży – u dziecka będącego jeszcze w brzuchu mamy kształtowane są wszystkie organy odpowiedzialne za późniejszą mowę, w tym układ nerwowy i mózg, krtań, struny głosowe, usta i język. Płód ok. 20. tygodnia ciąży zaczyna słyszeć oraz reagować na bodźce dźwiękowe pochodzące z otoczenia. Jest także faktem udowodnionym naukowo, że dziecko w okolicach 7. miesiąca ciąży jest już w stanie rozpoznawać głos swojej mamy.

Kolejną fazą rozwoju mowy u dziecka jest tzw. okres melodii – rozpoczynają go narodziny, a najczęstszym przejawem jest płacz, za pomocą którego maluch komunikuje otoczeniu swoje potrzeby emocjonalne i fizyczne. W wieku ok. 2 miesięcy dziecko zaczyna głużyć, czyli wydawać bezwarunkowe, gardłowe dźwięki, natomiast w wieku 6 miesięcy rozpoczyna się gaworzenie, czyli wypowiadanie zbitek głosowych typu „ma-ma”, „da-da”. W wieku ok. 10 miesięcy sylaby są już wypowiadane świadomie i to właśnie w tym okresie możliwe jest usłyszenie po raz pierwszy słowa „mama” lub „tata”.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Jak przebiega rozwój mowy?

Dalsze etapy rozwoju mowy u dziecka – od wyrazu do pełnego zdania

Między 1. a 2. rokiem życia dziecko zna już ok. 300 wyrazów. Na tym właśnie etapie pojawiają się pierwsze, świadomie wypowiadane słowa. Eksperci tworzący blog parentingowy Akademia mądrego dziecka wskazują, że zwykle jako pierwsze zaczynają mówić dziewczynki, chłopcy za to szybciej uczą się budować zdania. Pierwsze słówka mogą być upraszczane lub wypowiadane nieprawidłowo i nie ma w tym nic niepokojącego.

Okres zdania ma natomiast miejsce w okolicach 2. i 3. roku życia i w tym czasie maluch zaczyna samodzielnie budować krótkie, zwykle dwu- lub trzywyrazowe wypowiedzi. Trzylatek posiada już zasób około 1000 słów, a jego wypowiedzi stają się coraz dłuższe i bardziej rozbudowane. Ostatnim etapem rozwoju mowy u dziecka jest okres mowy swoistej, który rozpoczyna się po trzecim roku życia i trwa do końca siódmego. W tym czasie maluch przestaje używać zmiękczonych form liter s, z, c i dz, a jego wypowiedzi stają się coraz bardziej poprawne i zrozumiałe. Charakterystyczne dla tego okresu jest tworzenie własnych słów oraz zwracanie uwagi na własne błędy.

Podobne artykuły