Jak walczyć z gorączką u dziecka?

Dziecko

15-09-2020

Każdy z nas przynajmniej kilka razy w swoim życiu miał wysoką temperaturę, której towarzyszyło zmęczenie oraz bóle mięśni. Gorączka jest reakcją organizmu na bakterie, wirusy oraz alergeny, czy chemikalia. Jak przebiega gorączka u dziecka? Jak z nią walczyć? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Objawy gorączki u dziecka

Często zdarza się tak, że gorączka pojawia się u naszego malucha niespodziewanie i wzrasta w szybkim tempie. Jej przyczyny są różne - może powodować ją ząbkowanie lub przeziębienie. Wysokiej, długotrwałej temperatury nie należy bagatelizować, ponieważ może ona wskazywać na poważne choroby. Warto pamiętać, że przyczyną podwyższonej temperatury ciałą u dzieci może być również zbyt ciepłe ubranie, wysiłek fizyczny, czy nawet płacz. W takich przypadkach temperatura samoistnie spada. Najczęstszymi przyczynami gorączki u dzieci są m.in.: trzydniówka, przeziębienie, zapalenie ucha, infekcje jelitowo- żołądkowe oraz choroby zakaźne tj. świnka lub odra. Bywa również, że gorączka pojawia się u dzieci po szczepieniu. Co wskazuje na to, że nasz maluch ma temperaturę? Charakterystycznymi objawami jest pojawienie się zarumienienia na twarzy, płacz, spocona skóra, apatia, bóle głowy i mięśni oraz suchość śluzówek. 

Jak walczyć z gorączką u dziecka?

Jak obniżyć gorączkę u dziecka?

Zbijanie temperatury zaczynamy od 38 stopni. W przypadku dzieci powyżej 6 miesiąca życia gorączkę można zwalczać za pomocą leków przeciwgorączkowych, podawanych w odpowiednich dawkach przez 3- 5 dni. W tym czasie istotne znaczenie ma obserwacja dziecka oraz jego reakcji na lek. Warto mieć na uwadze, że gorączka może być objawem zakażenia układu moczowego, dlatego pomocne może okazać się badanie ogólne moczu. W czasie trwania wysokiej temperatury ważne jest, aby maluchowi podawać duże ilości płynów. Najbardziej popularnym lekiem, podawanym gorączkującym niemowlętom jest paracetamol. Z kolei po 4 miesiącu życia podawać można ibuprofen. Kiedy u dziecka pojawi się temperatura można zastosować także chłodne kąpiele, które pozwolą obniżyć wysokość gorączki. Sprawdzonym domowym sposobem są również okłady. Wystarczy namoczyć ręcznik w zimnej wodzie, a następnie przyłożyć go do czoła lub łydek dziecka. Picie naparu z ziół tj. czarny bez, kwiat lipy, pączki topoli, owoce maliny czy dzikiej róży, jest także naturalnym sposobem na obniżenie wysokiej temperatury ciała. 

Gorączka ma pozytywny wpływ na zwalczanie różnego rodzaju infekcji. Na początku warto obserwować malucha. Gdy temperatura nie jest zbyt wysoka, nie ma potrzeby podawania leków. Natomiast, gdy ciepłota ciała wzrasta, warto podać dziecku paracetamol lub ibuprofen.

Podobne artykuły