Jak oczyścić zatkany nos u maluszka?

Dziecko

01-11-2020

Pierwsze oczyszczenie noska u dziecka może być stresujące dla rodziców. Często prowadzi do łez. Pamiętaj jednak, że z czasem będzie łatwiej. Sprawdź, jak profesjonalnie oczyścić nos u dziecka!

Jak rozpoznać zatkany nosek u malucha?

Poza oczywistymi objawami infekcji lub przeziębienia, jeśli dziecko prycha, głośno oddycha, nie ma apetytu albo jest rozdrażnione, przyczyną może być właśnie zatkany nosek. Oddychanie przez usta również wskazuje na przekrwienie błony śluzowej nosa. Sprawdź kilka naturalnych sposobów, które przyniosą ulgę maluchowi.

Zastosuj sól fizjologiczna w kroplach lub płynie

Jedną z najłatwiejszych metod na oczyszczenie nosa maluszka jest użycie soli fizjologicznej. Rozrzedza śluz i łagodzi przekrwienie błony śluzowej. Dzięki temu ułatwia dziecku oddychanie. 

Jeśli nie możesz pobiec do apteki po sól fizjologiczną, spróbuj zmieszać jedną filiżankę ciepłej, przefiltrowanej wody i ½  łyżeczki soli. Pamiętaj, że masz użyć chłodnej mieszaniny. Spróbuj odchylić główkę dziecka do tyłu i rozpyl lub wyciśnij kilka kropli do nosa. Następnie przechyl maluszka delikatnie na bok, pozwalając śluzowi wypłynąć. Trzymaj pod ręką miękką chusteczkę, by wytrzeć nosek.

Wypróbuj sesję parową

Para może zdziałać cuda w przypadku zatkanego nosa, łagodząc przekrwienie błony śluzowej. Włącz gorącą wodę. Poczekaj, aż w łazience zgromadzi się para. Usiądź z dzieckiem lub karm je piersią przez 20 minut. Możesz wlać olejki eteryczne z mięty pieprzowej lub eukaliptusa do wody, by ułatwić oddychanie.

Postaw nawilżacz w pokoju dziecka

Napełnij nawilżacz i postaw go w pokoju maluszka. Sama wilgoć umieszczona blisko łóżeczka może pomóc dziecku swobodnie oddychać przez sen. W rzeczywistości, możesz stosować nawilżacz, nawet jeśli maluch jest zdrowy. Urządzenie dodaje wilgoci do suchego powietrza, łagodząc suchą, podrażnioną skórę.

Jak oczyścić zatkany nos u maluszka?

Wcieraj maść w klatkę piersiową

Wcieraj w klatkę piersiową gęsty balsam i olejki eteryczne, takie jak lawenda, rumianek i eukaliptus, by pomóc dziecku oczyścić nosek. W aptece znajdziesz naturalne środki do nacierania pleców i klatki piersiowej. Po prostu wetrzyj niewielką ilość produktu, by uspokoić maluszka.

 

Podobne artykuły