Rozwój społeczny przedszkolaka - co warto wiedzieć na ten temat?

Dziecko

16-02-2021

Dziecko rozpoczynające swoją przygodę z przedszkolem wkracza w zupełnie nowy, nieznany mu dotąd świat. To właśnie w tym świecie musi odnaleźć swoje miejsce w grupie i zintegrować się z innymi przedszkolakami. Dzięki nawiązywaniu nowych kontaktów społecznych dziecko poszerza swój repertuar zachowań.

Rozwój społeczny przedszkolaka.

Przedszkole jest bardzo ważne w życiu dziecka. Maluch, który uczęszcza do przedszkola poznaje nowych kolegów i uczy się funkcjonowania według norm określonych dla grupy. Warto podkreślić, ze dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje nie tylko kontaktu z osobami dorosłymi, ale także z rówieśnikami. Pamiętajmy, że przedszkolaki uczą się kontaktów społecznych głównie przez zabawę. W przypadku najmłodszych maluchów, czyli 3 i 4- latków zabawa z innymi dziećmi polega głownie na naśladowaniu ich działań. Zazwyczaj bawią się one równolegle, jednak nie potrafią jeszcze ze sobą współpracować. Zaś w przypadku dzieci pięcioletnich coraz częściej pojawiają się już zabawy wspólne. Są to tak zwane zabawy na niby np. w sklep, lekarza czy policjantów. Każdy przedszkolak wciela się w swoją rolę. Zabawy zespołowe z jasno określonym wspólnym celem to natomiast ulubione zajęcie 6 –latków. Tego typu zabawy doskonale integrują, a dzieci dzięki nim uczą się współpracować.

Rozwój społeczny przedszkolaka - co warto wiedzieć na ten temat?

Pierwsze przyjaźnie przedszkolaków.

Pierwsze przyjaźnie przedszkolaka to dla niego samego doskonałe źródło wiedzy o samym sobie. Dzięki nim dzieci ćwiczą umiejętności dialogu czy aktywnego słuchania. Poznają również, czym jest kompromis i empatia. Pierwsze przyjaźnie przedszkolne polegają zazwyczaj na wspólnej zabawie. Jednak należy pamiętać, że dzieci w tym wieku mogą popadać w skrajne emocje. Czasami między przedszkolakami może dochodzić do konfliktu np. z powodu zabrania ulubionej zabawki. Czas przedszkolny to dla dzieci swego rodzaju społeczny trening. Jest to bez wątpienia spore wyzwanie rozwojowe, dlatego rodzice powinni pamiętać, aby w tym czasie wspierać swoje dziecko i jak najlepiej pomagać mu radzić sobie z emocjami.

Podobne artykuły