Rola mamy w życiu dziecka.

Dziecko

14-10-2020

Mama w życiu dziecka odgrywa bardzo ważną rolę. Można wręcz powiedzieć, że jest ona dla dziecka najważniejszą i najbardziej potrzebną osobą na świecie. Szczególnie jest to widoczne w przypadku najmłodszych dzieci, które mamy potrzebują najbardziej. Ale pamiętajmy o tym, że kochająca mama to prawdziwy skarb na cale życie.

Dlaczego to właśnie mama jest tak bardzo ważna w życiu każdego dziecka?

Bez wątpienia relacja matka – dziecko to jedna z najbardziej niezwykłych relacji, jakie istnieją na świecie. Między dzieckiem i matką już od samego początku tworzy się, bowiem bardzo silna więź. Dziecko już w brzuszku mamy słyszy jej głos, odczuwa emocje, nadsłuchuje bicia serca. Mama również odczuwa obecność dziecka, w tym szczególnym czasie ciąży są oni, bowiem jeną całością. W okresie niemowlęcym dziecko bardzo potrzebuje czułej opieki i miłości matki, dzięki temu może w prawidłowy sposób się rozwijać. Mama jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby niemowlaka. W tym czasie dziecko rozpoznaje swoją mamę głównie po zapachu, biciu serca i głosie. W jej ramionach czuje się spokojne i bezpieczne. Troskliwa mama dba o to, aby niczego mu nie brakowało, tuli, karmi, przewija, nosi, wstaje w nocy, mówi z miłością do dziecka, kontroluje stan zdrowia, a przede wszystkim, co najważniejsze kocha bezwarunkowo.

Rola mamy w życiu dziecka.

Rola mamy w życiu dziecka.

Mama już od pierwszych dni życia dziecka ma ogromny wpływ na jego dalsze losy. Dzięki miłości i prawidłowej opiece jest w stanie zapewnić mu prawidłowy rozwój. Pamiętajmy, że to właśnie od zachowania mamy w dużej mierze zależy rozwój emocjonalny dziecka. To właśnie mama powinna pomagać dziecku w poznawaniu i odkrywaniu świata. Okazywanie miłości, pochwały czy niekiedy nawet sama obecność mamy w danej chwili znaczą dla dziecka bardzo wiele. Warto przy tym podkreślić, że jeżeli mama pragnie, aby jej dziecko odnalazło w swoim życiu szczęście powinna również zatroszczyć się o to, aby i ona sama żyła szczęśliwie. Wówczas będzie, bowiem w stanie znaleźć w sobie odpowiednie pokłady energii, które pomogą jej jak najlepiej wspierać i motywować swoje dziecko.

Podobne artykuły