Farby profesjonalne – co to takiego i czy warto stosować?

Zdrowie i uroda

02-01-2024

Dostępność farb do włosów jest dzisiaj ogromna. Warto zatem zorientować się w różnicach pomiędzy poszczególnymi propozycjami, aby dokonywać świadomych, trafionych wyborów. Dzisiaj postanowiliśmy wyjaśnić, czym różnią się powszechnie dostępne preparaty do zmiany koloru włosów od farb profesjonalnych.

Czym są farby profesjonalne?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak właściwie są profesjonalne farby do włosów. W ten sposób określa się środki stosowane przez fachowców, na przykład fryzjerów. Mają one zdecydowanie lepsze parametry niż powszechnie dostępne preparaty. Należy przy tym zaznaczyć, że stosowanie tych farb nie jest wcale trudne. Poradzą sobie z tym zarówno specjaliści, jak i laicy.

 

W większości przypadków profesjonalne farby do włosów działają w oparciu o dwa składniki. Pierwszym z nich jest środek alkalizujący. Drugim jest oksydant, który najczęściej występuje jako osobny produkt. Cechą charakterystyczną farb profesjonalnych jest również gęsta konsystencja.

Trwałość, jako najważniejsza cecha farby profesjonalnej

Zastanawiasz się, dlaczego specjaliści stosują farby profesjonalne? Powodów jest wiele i większość z nich omówimy w dalszej części tekstu. Niemniej teraz przyjrzymy się kwestii kluczowej, czyli trwałości. Preparaty te dają o wiele dłuższe efekty niż środki z drogerii. Warto w tym miejscu wspomnieć o stosowanym często podziale farb ze względu na trwałość ich działania, a poniekąd również mechanizm, jaki wykorzystują do zmiany barwy włosów. Mowa tutaj o koloryzacji permanentnej, półtrwałej i krótkotrwałej.

 

Farby permanentne utleniają barwniki naturalnie występujące we włosach. Następnie zastępują je zawartym w składzie barwnikiem. Efektem jest trwała zmiana koloru. Właśnie w ten sposób działają preparaty profesjonalne. Koloryzacja permanentna nie pozwala na całkowitą zmianę koloru, lecz jedynie na zmianę odcienia w spektrum danej barwy. Po kilku tygodniach włosy powracają do swojego naturalnego koloru. Koloryzacja krótkotrwała to zmiana koloru włosów, który traci się już po kilku myciach.

Inne zalety środków profesjonalnych

Trwałość koloru nie jest jedyną zaletą farb profesjonalnych. Specjaliści wybierają je również z wielu innych przyczyn. Po pierwsze, za sprawą zastosowania nowoczesnych technologii, farby te są bardzo precyzyjne. Oznacza to, że możemy otrzymać dokładnie taką barwę, jakiej chcemy. Ponadto włosy uzyskują połysk nieosiągalny w przypadku preparatów z drogerii. Ważny jest również fakt, że farby profesjonalne są bezpieczniejsze dla zdrowia włosów. Pozwalają zachować je w dobrej kondycji, w przeciwieństwie do tanich preparatów, które często niszczą strukturę włosa. Co więcej, również sam proces farbowania w przypadku fachowej koloryzacji jest bardziej komfortowy. Wynika to z przyjemnego zapachu farby profesjonalnej. Nie posiada ona ciężkiej woni, tak charakterystycznej dla klasycznych rozwiązań.

 

Jak widzisz, profesjonalne środki do koloryzacji włosów mają wiele zalet. Od trwałości, przez lepszy efekt kolorystyczny, po przyjemniejszy proces zmiany koloru. Zachęcamy do samodzielnego przetestowania tego rozwiązania w salonie fryzjerskim lub samodzielnie.

 

Farby profesjonalne – co to takiego i czy warto stosować?

Podobne artykuły