Pierwsza wizyta u seksuologa - jak się do niej przygotować?

Zdrowie i uroda

31-03-2022

Mimo że terapie prowadzone przez wykształconych i doświadczonych seksuologów z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, wiele osób wciąż obawia się pierwszej wizyty u specjalisty. Obawy często związane są z faktem, że w Polsce tematy związane z życiem seksualnym przez wiele lat były uważane za niezwykle intymne i stanowiły niejednokrotnie pewnego rodzaju tabu. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że seksuolog pomaga w rozwiązaniu wielu problemów, które mogą mieć duży wpływ na relacje z partnerem oraz na szczęśliwe życie w związku. Z tego też powodu dobrze jest dowiedzieć się, jak przebiega pierwsza wizyta u seksuologa i kiedy warto się na nią zdecydować.

Kiedy warto udać się do seksuologa?

Bardzo szybkie tempo życia oraz różnego rodzaju stresy i kompleksy, z którymi zmagamy się na co dzień, mogą mieć duży wpływ na ewentualne problemy z życiem seksualnym. Oprócz tego nie bez znaczenia okazują się dawne traumy, które towarzyszą niektórym osobom, czy niepewność dotycząca własnej seksualności. Dlatego też w przypadku trudności z odczuwaniem pociągu seksualnego, doświadczaniem orgazmu lub poczuciem niechęci do stosunków seksualnych, której źródła nie jesteśmy w stanie zrozumieć, wizyta u specjalisty może stać się pierwszym krokiem ku poprawie komfortu codziennego życia. Wówczas seksuolog może dokładnie wysłuchać wszystkich naszych obaw i problemów, a następnie na podstawie wywiadu oraz ewentualnych badań dobrać odpowiednią terapię.

Pierwsza wizyta u seksuologa - jak się do niej przygotować? 

Co więcej, doświadczeni specjaliści prowadzą również terapie pomagające osobom zmagającym się z seksoholizmem lub z uzależnieniem od pornografii. Warto przy tym wspomnieć, że wiele osób zgłaszających się do seksuologów myli uzależnienie od seksu z potrzebą łatwego i szybkiego pozbycia się napięcia wynikającego głównie z różnego rodzaju stresów czy życiowych trudności. Wówczas doświadczenie orgazmu staje się sposobem na pozbycie się negatywnych emocji i na uzyskanie poczucia ulgi. W takim przypadku dobrym pomysłem okazuje się zgłoszenie do specjalisty, który przeprowadzi z daną osobą rzetelny wywiad i w razie konieczności zaleci również kontakt z innym psychologiem lub psychiatrą.

Jak przebiega pierwsza wizyta u seksuologa?

W przypadku chęci umówienia się na wizytę u takiego specjalisty, jakim jest seksuolog kraków okazuje się miejscem, w którym przyjmuje wielu doświadczonych terapeutów. Godnym uwagi miejscem okazują się między innymi Gabinety Rozwoju, które skupiają specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Wówczas na pierwszą wizytę można zazwyczaj zapisać się za pośrednictwem strony internetowej lub podczas kontaktu telefonicznego. Tego typu spotkanie zazwyczaj polega przede wszystkim na rozmowie, podczas której seksuolog może poznać problemy danej osoby, a także spróbować znaleźć ich źródło. Dlatego też dobrym pomysłem okazuje się spisanie na kartce wszystkich kwestii, które chcemy poruszyć podczas pierwszej wizyty. Dzięki temu łatwiej uporządkujemy myśli i przedstawimy terapeucie wszystkie problemy, z którymi chcemy sobie poradzić.

Podobne artykuły