Dieta wpływająca na zdrową cerę

Zdrowie i uroda

12-07-2021

Wiele osób jest zdania, że jeśli przykłada się do pielęgnacji twarzy przez użycie właściwych kosmetyków nie trzeba zwracać uwagi na to, co się znajduje w diecie. Jest to duży błąd. Prawidłowe kosmetyki i właściwa pielęgnacja jest tylko połową sukcesu w walce o zdrową i ładną cerę. Druga połowa należy właśnie do codziennej diety. Każda kobieta marzy, by jej cera była taką, jaką posiadały, będąc w wieku nastoletnim. Jak sprawić, by skóra ta na dłużej pozostawała w dobrej kondycji? Jak wygląda odpowiednia dieta dla cery?

Właściwe witaminy

By przeciwdziałać starzeniu się skóry należy stosować witaminy z grupy A, C i E. Posiadają one właściwości neutralizujące wolne rodniki. Dodatkowo biorą udział w odbudowie kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna i elastyczna. Witamina A odpowiada za eliminowanie procesu rogowacenia naskórka, co pobudza do tworzenia nowych komórek. Występuje w olejach, czerwonych i pomarańczowych warzywach. Z kolei witamina C wpływa prawidłowo na mikrokrążenie, doprowadza do złuszczania się skóry oraz wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Jest obecna w wielu warzywach i owocach. Witamina E stymuluje metabolizm tkanki łącznej, zabezpieczając warstwę lipidową naskórka. Witaminę tę dostarczają tłuste ryby i oleje.

Dieta wpływająca na zdrową cerę

Dostarczanie minerałów i składników odżywczych

Dieta ma również dostarczać minerałów i składników odżywczych. By przeciwdziałać łojotokowi należy aplikować sobie witaminy z grupy B, a szczególnie biotynę. Witamina B5 chroni przed zbytnim rogowaceniem naskórka, a B6 zapobiega wystąpieniu stanów zapalnych skóry i błon śluzowych. By naczynka krwionośne były w odpowiedniej formie należy wzbogacać dietę o witaminy C, K, rutynę oraz flawonoidy. Dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, które spotykane są w zielonych warzywach, kaszy, chudym mięsie czy tłuszczach roślinnych.

Konieczne nawodnienie

By skóra była właściwe nawilżona musi mieć właściwe nawodnienie organizmu. Dostarczanie zbyt małej ilości wody skutkuje wysuszeniem skóry, jest szorstka, traci swą elastyczność oraz słabnie jej bariera odpowiedzialna za odparowywanie wody z naskórka. Codzienne trzeba pić minimum 2 litry wody, a w okresie letnim niemal dwa razy tyle.

 

Podobne artykuły