Czy warto puszczać dzieciom audiobooki?

Dziecko

05-03-2021

Jak powszechnie wiadomo warto czytać dzieciom. I choć bajek czytanych przez ukochanych rodziców nie jest w stanie zastąpić nic (taka forma spędzania wolnego czasu jest jak najbardziej wskazana i warto ją praktykować) to należy podkreślić, że audiobooki również bardzo pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Czasami mogą się naprawdę przydać.

W jakich sytuacjach warto włączyć dziecku audiobook?

Audiobook to doskonała alternatywa dla bajek w telewizji czy też dla gier komputerowych. Ponadto warto dodać, że audiobooki znakomicie sprawdzą się również, jako tło podczas różnego rodzaju zabaw czy prac plastycznych i sensorycznych. Nasze dziecko może np. malować swoje ulubione kolorowanki i słuchać bajki z audiobooku. Jest to dobry sposób na wypełnienie ciszy. Ponadto dziecko słuchając ciekawej historii będzie też w stanie bardziej zaangażować się w tworzone przez siebie prace. Audiobooki idealnie sprawdzą się także podczas podróży samochodem. Małym dzieciom z reguły nudzą się dłuższe podróże, a słuchanie ulubionych bajek to doskonały sposób na nudę, będą one potrafiły zająć dziecko na dłuższą chwilę dzięki temu w miłej atmosferze będziemy mogli dotrzeć do celu podróży.

 Czy warto puszczać dzieciom audiobooki?

Najważniejsze zalety audiobooków – dlaczego warto puszczać dzieciom bajki do słuchania?

Dzieci dzięki słuchaniu audiobooków są w stanie w bardzo dobry sposób rozwijać swoja wyobraźnię. W takiej sytuacji neurony pobudzone są do wytężonej pracy. Audiobooki bez wątpienia poszerzają zakres słownictwa, ćwiczą koncentracje, usprawniają funkcje poznawcze oraz rozwijają pamięć. Ponadto mają one bardzo dobry wpływ na rozwój empatii i inteligencji emocjonalnej dzieci. Jak więc widać książki czytane doskonale wpływają na rozwój mózgu i to pod wieloma względami. Oczywiście należy wybierać wartościowe bajki, historie, wiersze i opowiadania takie, które będą odpowiednio dopasowane do wieku dziecka, ale takich na szczęście w dzisiejszych czasach nie brakuje. Na rynku istniej, bowiem bardzo szeroki wybór godnych polecenia audiobooków, które warto zakupić.

Podobne artykuły