Czym jest inteligentny dom?

Dom

13-04-2021

Inteligentny dom już dawno przestał być futurystyczną wizją, a stał się współczesnym standardem. Montaż inteligentnych systemów umożliwia przemyślane zarządzanie domem, znacznie ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Na czym polega inteligentny dom?

Z technologicznego punktu widzenia

Inteligentny dom (z angielskiego Smart Home) oznacza system automatyki zdalnej, który umożliwia użytkownikom komunikowanie się z poszczególnymi urządzeniami i wydawanie im poleceń. W praktyce to zazwyczaj wiele systemów, którymi można zarządzać przy użyciu jednej aplikacji. Dzięki temu użytkownik będąc z dala od domu, może kontrolować na przykład temperaturę wewnątrz poszczególnych pomieszczeń, natężenie światła, korzystać z monitoringu. Wiele takich czynności można wykonywać nie tylko przebywając w domu, lecz również będąc poza nim.

Czym jest inteligentny dom?

Planowanie na etapie projektu

Głównym założeniem inteligentnego domu jest zapewnienie maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Zdalna obsługa urządzeń pozwala również na zmniejszenie kosztów codziennego życia – chodzi tu głównie o zużycie prądu na czas nieobecności w domu.

Planowanie inteligentnych funkcji domu należy przeprowadzić już na etapie projektowania inwestycji. Pozwoli to na montaż okablowania jeszcze przed wykończeniem przedsięwzięcia. Z pomocą architekta, który powinien dobrze znać się na innowacyjnych rozwiązaniach smart, można będzie ustalić, jakie instalacje będą wchodzić w skład całego systemu. Specjalista, oprócz fachowego doradztwa, pomoże dobrać także optymalne moduły sterujące.

Korzyści

Jedni uznają to za fanaberię, inni jednoznacznie kojarzą z wygodą. Inteligentny dom to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Bez podnoszenia się z kanapy można zwiększyć temperaturę otoczenia, ustawić ulubioną playlistę czy zamknąć rolety. Inteligentny system oznacza również wysoki poziom bezpieczeństwa. Zaawansowane czujniki ruchu wykryją najdrobniejszy szelest, pożar czy ulatniający się gaz. A nad wszystkim można zapanować kilkoma ruchami palca oraz dedykowanej aplikacji w smartfonie.

Podobne artykuły