Czym charakteryzuje się przewiert sterowany?

Dom

25-06-2021

Aktualnie, długotrwałe grodzenie i zamykanie ulic zarówno w dużych, jak i nieco mniejszych miastach, wiąże się z powstaniem ogromnych korków i na pewno niejednym zerwanym włosem z głowy kierowców. Wymyślanie objazdów, wprowadzanie ruchu wahadłowego to również problemy, które towarzyszą całemu procesowi remontów i niepotrzebnie obciążają głowy inżynierów.  

Postęp technologiczny na szczęście stale idzie do przodu. Sprawia to, że istnieją sposoby przewiertów podziemnych bez konieczności zamykania dróg bądź tylko chwilowego ich przystawienia. Chodzi tutaj mianowicie o przewiert sterowany. Jego charakterystyka i zasada działania jest bardzo prosta, a mimo to znacznie ułatwia jakiekolwiek prace drogowe i nie tylko. 

Zasada działania przewiertu sterowanego 

Przewiertem sterowanym nazywamy proces wiercenia dziury pod warstwą gruntu, bez konieczności tworzenia wykopów. To pozwala zaoszczędzić nam sporo czasu, pieniędzy, a także urządzeń służących do kopania, które w tym czasie mogą obsługiwać inne prace. Możliwe, że kiedykolwiek ktoś z nas spotkał się z obserwacją danej czynności na mieście, lecz po prostu najzwyczajniej nie wiedzieliśmy co to jest.  

Na cały zabieg składają się trzy części. Pierwszą z nich jest podstawowy przewiert gruntu wychodzący z wiertnicy zaopatrzonej w tzw. Kreta. Wiertło przy pomocy dwójki sterujących przebija się przez określoną odległość, tworząc przy tym podstawowy korytarz. Następnie, do końca wiertła przypina się wiertło z kolcami, służące jako narzędzie do poszerzania otworu, a zaraz za nim podpinany jest rurociąg. Powstaje więc proces odwrotny, a mianowicie wciąganie wiertła z powrotem do maszyny, a przy okazji poszerzanie korytarza i wciąganie do środka rurociągu. 

Czym charakteryzuje się przewiert sterowany?

Skąd wiadomo, czy odwiert zmierza w dobrym kierunku? 

Pomimo, że w tym wypadku to maszyna odgrywa główną rolę, to i tak obecni na miejscu muszą być pracownicy. Teoretycznie można powiedzieć, że do obsługi maszyny potrzebne są dwie osoby. Większa ich ilość jest potrzebna natomiast do pomocy przy wciąganiu rurociągu.  

Jedną z dwóch osób czuwających nad procesem jest operator. Odpowiedzialny jest on za sterowanie, tworzenie korekt i wyłączanie oraz załączanie maszyny. Druga osoba jest odpowiedzialna natomiast za kontrolę poprawności przebiegu. Posiada ona odpowiedni sprzęt, który wyposażony w konkretne czujniki, jest w stanie zlokalizować podziemny odwiert i ustalić, w jakim zmierza on kierunku. Cały proces odbywa się sprawnie, jednak w takim tempie, aby każda przeszkoda mogła zostać zidentyfikowana i ominięta. Kierunek odwiertu może być dowolny. Nie działamy tylko w lewo i prawo, ale również na dół i do góry.  

Cele, do których stosowane są przewierty 

Z reguły, przewiert sterowany stosujemy głównie do ciągnięcia kabli przesyłowych. Jest to już coraz popularniejsza metoda i przechodzi ona o wiele szybciej niż budowa słupów pod przewody elektryczne.  

Coraz częściej korzysta się z bez wykopowego przewiertu również w przypadku sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, a także zwykłej domowej przyłączy. Okazuje się, że ten proces często przydaje się również w rolnictwie. 

Podobne artykuły