Dlaczego warto dowiedzieć się więcej o historii Krakowa?

Rodzice

15-05-2022

Kraków to wspaniałe miasto, w którym każdy niezależnie od wieku może odnaleźć dla siebie naprawdę wiele atrakcji. Nic więc dziwnego, że miejsce to chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi. Historia Krakowa jest niezwykle bogata, to właśnie tu możemy pokazać dzieciom, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe naszego kraju.

Historia Krakowa zapisana w jego zabytkach – co warto wiedzieć na ten temat?

Kraków słynie ze znanych i chętnie odwiedzanych zabytków, niektóre z nich wpisane są nawet na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ulice Krakowa przepełnione są historią. W Krakowie odnajdziemy miedzy innymi miejsca, które związane są z legendarnymi początkami tego miasta. Mowa tu np. o Kopcu Kraka, Kopcu Wandy czy Smoczej Jamie i rzeźbie Smoka Wawelskiego, który zieje ogniem. Dawna stolica Polski ma wiele symboli, dzięki którym znana jest w całym naszym kraju. Wśród nich możemy wymienić: hejnał mariacki, dzwon Zygmunta, Uniwersytet Jagielloński czy też ołtarz Bazyliki Mariackiej stworzony przez znanego artystę Wita Stwosza. Na przestrzeni lat w Krakowie działało wielu znanych twórców, dziedzictwo kulturowe tego miejsca jest więc naprawdę ogromne. Już od momentu, kiedy władze w Polsce objął jej pierwszy król Bolesław Chrobry, Kraków stal się jednym z najważniejszych ośrodków państwa. To właśnie na krakowskim Wawelu koronowani byli władcy. Lokacja Krakowa na prawie magdeburskim nastąpiła w 1257 roku i wtedy to wytyczony został Rynek Główny, który jest obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa. To na nim znajduje się Kościół Najświętszej Maryi Panny oraz Sukiennice. Na gospodarczy rozwój miasta miały wpływ także rządy Kazimierza Wielkiego. Warto również zaznaczyć, że złotym wiekiem dla Krakowa był wiek XVI. W tym czasie w mieście działało wielu wybitnych artystów, a wiele ich dzieł przetrwało do dziś.

Dlaczego warto dowiedzieć się więcej o historii Krakowa?

Dziedzictwo kulturowe, jako czynnik mający wpływ na rozwój Krakowa

Historia i dziedzictwo kulturowe mają ogromny wpływ na rozwój Krakowa. To dzięki skarbom minionych epok miejsce to jest tak chętnie odwiedzane przez miliony turystów. Krakowskie zabytki są wspólnym dobrem ludzkości, zwiedzając je możemy jeszcze lepiej poznawać historię naszego kraju. Warto również zaznaczyć, że wiele ciekawych historii o Krakowie odnajdziemy na stronie internetowej krakowculture.pl. Strona Kraków Culture to portal, za pomocą którego możemy lepiej poznać to niezwykłe i piękne miasto. Dostępne są na nim między innymi ciekawe opowieści o stolicy Małopolski oraz kalendarium intersujących wydarzeń kulturalnych, które będą odbywać się w najbliższym czasie na terenie miasta. Kraków to miasto, które potrafi zachwycić swoją wyjątkowością. Warto więc poszerzać swoją wiedze na temat jego historii. Kraków można nieustannie odkrywać, ponieważ ślady dawnych czasów możemy odnaleźć tu w wielu różnych miejscach. W odkrywaniu historii Krakowa z całą pewnością mogą pomóc nam również liczne instytucje kultury, które działają w tym mieście. O dawnych tradycjach i zwyczajach przypominają także ciekawe cykliczne festiwale, z których to słynie Kraków.

Podobne artykuły