Błędy nadopiekuńczego rodzica

Dziecko

04-12-2020

Każdy współczesny rodzic stara się wychowywać swoje dzieci na rozsądnych, młodych ludzi. Niestety na drodze pojawiają się zachowania, które dorośli wykonują nieświadomie, lub wynikają one z przesadnej troski o swoje dziecko. Nadopiekuńczość może mieć dla wychowanka przykre konsekwencje na przyszłość. Jakie błędy popełnia rodzic?

Wyręczanie z obowiązków

Można by mnożyć sytuacje, w których początkowe obowiązki, które miało wykonywać dziecko, ostatecznie spoczywają na rodzicach. Maluch składał obietnicę zajmowania się zwierzakiem, a gdy już pupil pojawił się w domu, po kilku dniach dziecko straciło nim zainteresowanie? A może umawialiście się na porządki w każdy weekend, podczas gdy dziecko wcale nie kwapi się do ich wykonywania? Lenistwo i nieobowiązkowość dziecka to mniejszy problem w porównaniu do rodzica, które stale wyręcza je z zadań.

Nie ma nic złego w udzielaniu pomocy dziecku, jednak jeśli rodzic przejmuje wszelkie obowiązki swojej pociechy, naraża je na nieporadność. Przydzielanie obowiązków sprawi, że dziecko wykształci w sobie poczucie odpowiedzialności, a także pracowitość.

Błędy nadopiekuńczego rodzica

Przesadna opieka

Dziecko znów wdało się w bójkę z kolegą z podwórka lub ma problemy z nauką? Część rodziców reaguje na takie sytuacje zbyt troskliwie. Przekonanie, że aktualny stan rzeczy nie jest winą dziecka może spowodować, że w przyszłości również będzie czuło się bezkarne i nie będzie brało odpowiedzialności za swoje czyny.

Nagradzanie na życzenie dziecka

Kolejną z błędnych postaw rodzica jest wręczanie dziecku przedmiotów, które sobie zażyczy. Kolejna zabawka bez okazji czy nowoczesny gadżet elektroniczny, który mają już pozostali rówieśnicy, nie jest dobrą praktyką, ponieważ uczy niewłaściwych zachowań. Dziecko, które wie, że dostanie wszystko, o co poprosi rodziców, będzie oczekiwać dokładnie tego samego od osób, które napotka w dorosłym życiu. W rezultacie dziecko nie będzie w stanie samodzielnie przetrwać tygodnia na wycieczce szkolnej, a w przyszłości może z trudem odnajdywać się w nowym środowisku.

Unikanie powyższych zachowań z pewnością wpłynie na dorosłą zaradność dziecka.

Podobne artykuły