Jak znaleźć czas na odpoczynek między zadaniami w pracy?

Rozrywka

31-05-2023

Chcąc zachować wysoką produktywność w codziennej pracy, a także dobre samopoczucie, powinniśmy pamiętać o regularnych przerwach między poszczególnymi zadaniami. Dla wielu osób znalezienie czasu na odpoczynek okazuje się jednak dużym wyzwaniem w momencie, gdy tempo życia jest coraz szybsze, a wymagania pracodawców lub klientów wciąż rosną. Dlatego warto poznać kilka sprawdzonych metod, które ułatwiają wygospodarowanie czasu dla siebie i w efekcie pozwalają zachować większe skupienie podczas wykonywania ważnych obowiązków czy spotkań z klientami.

Jak znaleźć czas na odpoczynek między zadaniami w pracy?

Dlaczego warto planować i organizować pracę?

Aby dowiedzieć się, gdzie ucieka nam cenny czas i znaleźć chwilę na odpoczynek, warto spisać wszystkie zadania oraz oszacować, jak długo będą one trwać. Godnym uwagi pomysłem będzie również ustalenie priorytetów i zrealizowanie najważniejszych obowiązków w pierwszej kolejności - dzięki temu zyskamy większe poczucie satysfakcji i przy większym zmęczeniu zajmiemy się mniej angażującym zadaniami. Podczas planowania powinniśmy wyznaczyć regularne przerwy trwające 5-10 minut. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się technika pomodoro, według której na każde 20-25 minut skupienia powinno przypadać kilka minuty odpoczynku. W efekcie można zachować większe skupienie bez przemęczania się.

Przerwy na świeżym powietrzu - co sprawia, że wpływają na większą efektywność?

Podczas cieplejszych pór roku i sprzyjającej pogody warto przeznaczyć przerwę na krótkie wyjście na zewnątrz. Jeśli mamy więcej czasu, możemy zjeść lunch na świeżym powietrzu lub przejść się do pobliskiego sklepu czy kawiarni po ulubiony napój. Dzięki temu zredukujemy napięcie oraz stres, a także wspomożemy regenerację organizmu, zapewniając mu ruch. Ponadto aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na samopoczucie, co przekłada się na większą motywację do pracy. Gdy nie mamy możliwość opuszczenia biura na kilkanaście minut, warto wyjść na taras lub przed budynek i skupić wzrok na oddalonych od nas punktach. W efekcie odpoczniemy od ciągłego wpatrywania się w ekran i odświeżymy nieco umysł. 

Podobne artykuły