Zabezpieczanie wejścia na schody przed dziećmi

Dziecko

28-08-2020

W Polsce najczęściej buduje się domy piętrowe, w których często mieszka kilka rodzin. Ważną rolę w takich budynkach pełnią schody – zazwyczaj wąskie i krótkie. W każdym jednak przypadku można z nich spaść i nabawić się urazów. Najbardziej narażone na takie sytuacje są dzieci, u których wypadek może okazać się tragiczny w skutkach. Dlatego obowiązkowe powinno się zamontować balustrady i poręcze, natomiast w przypadku posiadania małych dzieci, wdraża się jeszcze dodatkowe rozwiązania.

Zabezpieczanie wejścia na schody przed dziećmi

Bezpieczeństwo dzieci w domach ze schodami

Domownicy w postaci małych dzieci są wszędobylskie i wręcz lgną do rzeczy zakazanych przez dorosłych. Niemal pewne jest, że zwracając im uwagę na trzymanie się z daleka od schodów – postąpią wręcz odwrotnie. Idealnym rozwiązaniem dla rodziców niesfornych maluchów jest zamontowanie specjalnych barierek ochronnych przed wejściem na schody. Czasami dorosłym wydaje się, iż mają kontrolę nad raczkującym dzieckiem, nie zdają sobie natomiast sprawy, że jest to złudne. Maluchy mają wiele niebezpiecznych pomysłów, które chętnie realizują. Takie środki bezpieczeństwa należy zamontować również na piętrze, wszędzie tam gdzie istnieje ryzyko wypadku z udziałem dziecka.

Montowanie bramek przy schodach

Bramki przy wejściu na schody montuje się bardzo łatwo, wystarczy dokładnie zapoznać się z dołączoną instrukcją. Istnieją modele, w których nie ma konieczności wiercenia otworów na wkręty. Dlatego o wiele łatwiej dokonać demontażu, gdy bramki są już zbędne. Zaletą bramek zabezpieczających wejście na schody przez najmłodszych mieszkańców jest odpowiedni rozstaw szczebelków. Mimo, iż nie ma zasady, co do centymetrów, które mają je od siebie dzielić to producenci dbają o to, by był to odpowiedni dystans. Uniemożliwia się w ten sposób najmłodszym włożenie rączek i nóżek w przerwy. Oczywiście zachowanie pełnego bezpieczeństwa jest możliwe tylko wtedy, gdy osoby dorosłe sprawujące nadzór nad dziećmi za każdym razem je zamykają. Jest to wyznacznik pełnej odpowiedzialności.

Podobne artykuły