Jak kobieta może przygotować się do zajścia w ciążę?

Dziecko

15-04-2021

Gdy zapadnie decyzja o zostaniu mamą, warto odpowiednio przygotować się do zajścia w ciążę. O takim zamiarze należy powiadomić lekarza ginekologa, aby przeprowadził wywiad i ewentualnie skierował na badania przedkoncepcyjne.

W przygotowaniu do ciąży pomocny będzie zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta, jak również stosowanie suplementów diety przewidzianych dla kobiet starających się o dziecko. Jednym z takich suplementów jest Pregna Start, zawierający kompozycję starannie dobranych składników.

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

Na etapie planowania ciąży, oprócz oczywistej wizyty u ginekologa, zaleca się również wizytę u stomatologa celem skontrolowania stanu uzębienia. Nierzadko leczenie zębów( w tym leczenie kanałowe) wymaga zrobienia zdjęć rentgenowskich poszczególnych zębów czy pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego całej żuchwy i szczęki. Jak wiadomo kobieta w ciąży powinna promieni rentgenowskich unikać, dlatego z leczeniem zębów warto uporać się, zanim test ciążowy wreszcie pokaże upragnione 2 kreski. 

Co więcej, we wczesnej ciąży wiele kobiet skarży się na mdłości i wymioty. Nie dość, że jest to wyczerpujące dla przyszłej mamy, to kwas zawarty w zwracanej treści żołądkowej osłabia szkliwo. To kolejny powód, dla którego należy szczególnie zadbać o kondycję uzębienia przed rozpoczęciem starań o zajście w ciążę. 

Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu, dlatego go wzmocnić. Niezbędne będzie zdrowe odżywianie, wzbogacenie codziennego menu o suplementy diety(np. o wspomniane już tabletki Pregna Start), jak również rezygnacja z używek. 

Bardzo istotne jest osiągnięcie odpowiedniej masy ciała. Otyłość, jak i niedowaga obniżają szanse zajścia w ciążę. Planując potomka warto postarać się o osiągnięcie optymalnej, zdrowej wagi. 

Nieoceniona jest rola aktywności fizycznej, którą warto wprowadzić w codzienny grafik. Może to być joga, bieganie lub basen - wszystko zależy od upodobań przyszłej ciężarnej i od tego czy nie ma zdrowotnych przeciwwskazań, aby uprawiać dany rodzaj sportu. Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie i pomaga uzyskać odpowiednią masę ciała, ale i odstresowuje oraz poprawia samopoczucie, co również ma duże znaczenie w przygotowywaniu się do ciąży.

Jak kobieta może przygotować się do zajścia w ciążę?

Czas na suplementację kwasu foliowego

Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B. Jako że organizm człowieka nie potrafi wytwarzać go samodzielnie, musi być dostarczany wraz z pożywieniem (jego źródłem są m.in zielone warzywa, cytrusy, wątróbka oraz drożdże), lub w postaci preparatów, a najlepiej rekomendowanych przez Polskie Stowarzyszenie Ginekologów i Położników suplementów(np. wspomniany już w artykule preparat Pregna Start).

Dlaczego suplementacja kwasu foliowego jest tak ważna? Wspomaga on rozwój płodu, zapobiega wadom wrodzonym, jak również zmniejsza ryzyko poronienia. Zaleca się, aby dobowa dawka kwasu foliowego dla kobiet planujących ciążę wynosiła 0,4 mg. Nie istnieje ryzyko przedawkowania kwasu foliowego, ponieważ jego nadmiar usuwany jest wraz z moczem. 

Podobne artykuły