Co warto wiedzieć o szczepionkach na grypę?

Zdrowie i uroda

15-12-2020

Co roku na jesień wraca temat szczepionki na grypę jak boomerang. Zaleca się, by przyjąć ją między wrześniem, a grudniem. Jeśli występuje w nas wola szczepienia trzeba udać się do lekarza rodzinnego, aby zlecił receptę na takowe szczepienie. Co roku można zaobserwować, że skład szczepionki ulega modyfikacjom. W tym roku zainteresowanie nimi było ogromne, co wynikało z panującej pandemii COVID-19.

Komu szczególnie dedykowana jest szczepionka przeciw grypie?

Przeciw grypie powinny zaszczepić się osoby powyżej 50 roku życia, dzieci i młodzież od 6 miesiąca do 18 roku życia, kobiety w ciąży lub planujące ciążę, pacjenci z przewlekłymi chorobami serca, płuc, wątroby, nerek, krwi lub układu nerwowego. Szczepionkęmwinni przyjąć także pacjenci z niedoborami odporności np. po przeszczepach czy chorzy na HIV, pacjenci zmagający się z cukrzycą, osoby przebywające długotrwale w szpitalach, domach pomocy społecznej czy sanatoriach oraz osoby, które z racji wykonywanego zawodu mają kontakt z dużą liczbą ludności. Mowa tutaj o pracownikach służby zdrowia, pracownikach ośrodków dla osób starszych/przewlekle chorych, nauczycielach oraz handlowcach.

Co warto wiedzieć o szczepionkach na grypę?

Kiedy należy szczepić się na grypę?

Najwięcej zachorowań na grypę odnotowuje się w naszym kraju od stycznia do marca. Zaleca się, by szczepienie wykonać przed sezonem grypowym, najlepiej jak już wspomniano od września do grudnia. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, by przyjąć ją nawet nieco później. Szczepienie przeciw grypie musi być powielane co rok, gdyż wirus ten bardzo szybko się mutuje. To właśnie jest powodem tego, że z roku na rok skład szczepionki różni się od tego, co można było zauważyć rok wcześniej. Dane są na bieżąco uaktualniane przez Światową Organizację Zdrowia, znaną jako WHO.

Szczepionki występujące w aktualnym sezonie

Obecnie wśród dostępnych szczepionek znajdują się VaxigripTetra, Influvac Tetra, Fluarix Tetra, Vaxiflu-4 (za zgodą MZ sprowadzona w ramach importu interwencyjnego z Indii). Inną szczepionkę zaleca się młodzieży i dzieciom powyżej 2 roku. Jest to Fluenz Tetra.

 

Podobne artykuły