Domowe sposoby na ból zęba

Zdrowie i uroda

10-05-2021

Ból zęba? W takiej sytuacji znalazł się niemal każdy przynajmniej raz w życiu. Na szczęście większości dolegliwości można zaradzić, stosując proste domowe sposoby na ukojenie bólu. Dzięki kilku sprawdzonym rozwiązaniom można szybko zmniejszyć uciążliwy ból zęba w warunkach domowych. Oto najlepsze propozycje.

Tabletki

To jedna z oczywistych opcji, po które sięga większość osób zmagających się z bólem zęba. Jeśli ból utrudnia codzienne funkcjonowanie, nie należy go lekceważyć, ponieważ może to doprowadzić do niechcianych powikłań. Na niewielki ból zęba zaleca się zażycie paracetamolu, z kolei z nieco silniejszym bólem oraz promieniowaniem poradzi sobie ibuprofen. Wykazuje on działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, dlatego warto zażyć tabletkę w przypadku uciążliwych dolegliwości.

Płukanki

Niektóre płukanki ziołowe znakomicie radzą sobie z bólem zęba o różnym natężeniu. Jednym z najskuteczniejszych ziół jest szałwia, która ma właściwości bakteriobójcze. Wyciąg z szałwii można kupić w aptece, innym rozwiązaniem jest zaparzenie torebki szałwii i płukanie ust ostudzonym napojem kilka razy dziennie.

Równie skutecznie zadziała przygotowany napar z rumianku, którym również można płukać jamę ustną co 2-3 godziny. Na spuchnięte dziąsła powstałe w wyniku podrażnienia zęba dobrze sprawdzą się kostki lodu przygotowane z płukanki rumiankowej. Ssanie zimnych kostek z pewnością przyniesie ulgę obolałym dziąsłom.

Okłady z czosnku

Czosnek to naturalny antybiotyk i w kuchni każdej z babć do dziś króluje w sporych ilościach. Bardzo dobrze radzi sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych, doskonale wpływa na odporność. Na tym nie kończą się jego zalety. Okłady z czosnku można zastosować także na ból zęba, który zlokalizowany jest w jednym miejscu. Wystarczy rozgnieść ząbek czosnku i umieścić go w gazie, którą uprzednio namoczono w olejku kamforowym. Tak powstały okład należy przytrzymać przez kilka minut w bolącym miejscu, a całą czynność powtarzać 2-3 razy dziennie.

Domowe sposoby na ból zęba

Czy ból może pojawiać się przy zdrowych zębach?

Wbrew pozorom do gabinetów stomatologicznych często trafiają pacjenci skarżący się na ból zęba. Po dokładnej analizie okazuje się jednak, że zęby są zdrowe, a przyczyna ich bólu leży gdzie indziej. Ból najczęściej pojawia się przy zapaleniu zatok, co powoduje ucisk na nerwy. Uczucie dyskomfortu może pojawić się pod policzkiem i nasilać się podczas spożywania posiłków.

Inną przyczyną bólu zdrowych zębów są problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Niektórzy pacjenci doświadczają również bólu w pierwszym stadium rozwoju ospy wietrznej, czyli jeszcze zanim pojawią się na skórze charakterystyczne dla tej choroby pęcherzyki. Ból jest związany z zaburzeniami czucia nerwów.

Warto pamiętać, że wymienione wyżej sposoby uśmierzania bólu zęba to doraźne rozwiązania, które w większości przypadków nie wyeliminują problemu, lecz chwilowo uciszą objawy. Z bólem zębów poradzi sobie sprawdzony dentysta Kraków, dlatego zawczasu należy umówić się na wizytę, by znaleźć przyczynę i pozbyć się kłopotliwego bólu w jamie ustnej.

Podobne artykuły