Późne macierzyństwo – czy ma dobre strony?

Rodzice

25-02-2021

Coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na późniejszy czas. Czy jest to dobry pomysł i czemu kobiety w późniejszym wieku stają się mamami?

Późne macierzyństwo – czy ma dobre strony?

Jakie plusy ma późniejsze macierzyństwo?

Przede wszystkim kobieta jest bardziej świadoma i dojrzała. Wie, na jaki wysiłek może sobie pozwolić i odczuwa mniejsza presję społeczną. Działa często o wiele bardziej rozsądnie – umie lepiej zaplanować swój czas oraz mierzy siły na zamiary. Panie, które później zostały mamami są również lepiej sytuowane. Bardzo często kierują się rozsądkiem przy wybieraniu swojej ścieżki życiowej, a dziecko jest bardziej zaplanowane. Nie podejmują spontanicznych działań, dlatego chcą, by ich pociecha miała wszystko co jest potrzebne do zrównoważonego rozwoju. W wieku np. 30, czy 40 lat kobiety mają lepiej ugruntowaną pozycję w firmie, własny biznes lub przeszły już wiele szkoleń oraz studiów, które wpływają na ich lepsze przygotowanie jako pracownika. Dzięki zdobytym kwalifikacjom wzrastają też ich pensje. To przekłada się z kolei na dobrą sytuację materialną. Odciążone z myślenia o finansach mogą lepiej skupić się na wychowywaniu dziecka, jego potrzebach oraz rozwoju. W macierzyństwie są również bardziej asertywne – cenią swój czas i poświęcenie czasu rodzinie oraz łatwiej jest im wywalczyć sobie czas dla siebie. Cenią samorozwój, więc pomiędzy gotowaniem obiadów dla malucha oraz zabawą z nim znajdują czas na przeczytanie pomocnej książki, czy nawet naukę języków.

Późne macierzyństwo = większa świadomość

Na podstawie doświadczeń własnych mam, czy koleżanek, kobiety decydujące się na późniejsze macierzyństwo mogą uczyć się na cudzych błędach. Stosują różne zalecenia pediatrów, ale również uważniej słuchają rad. Odczuwają również mniejszą presję na bycie idealną mamą dla swojego malucha i częściej kierują się instynktem. Również ich partnerzy są nieco starsi i lepiej podchodzą do ojcostwa, co daje późnym mamom nieocenioną pomoc. Wiele zależy jednak od naszych prywatnych układów oraz rozmów z partnerem, a także świadomości, że nie musimy wszystkich obowiązków wykonywać samodzielnie.

Podobne artykuły