Co warto wiedzieć na temat urządzeń rehabilitacyjnych?

Zdrowie i uroda

25-06-2022

Wiele nowoczesnych placówek i gabinetów fizjoterapeutycznych dysponuje wysokiej jakości sprzętem rehabilitacyjnym. Co zatem warto wiedzieć na temat urządzeń rehabilitacyjnych? Z jakiego sprzętu mogą w dzisiejszych czasach korzystać pacjenci, tak aby byli w stanie szybko i na trwałe poprawić swój stan zdrowia?

Skuteczne urządzenia wykorzystywane w rehabilitacji, które warto znać

Urządzeniem często wykorzystywanym w rehabilitacji jest laser. Jest to popularny sprzęt ze względu na to, że można stosować go do leczenia zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych. Światłolecznictwo z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego jest chętnie wybieranym rodzajem terapii w przypadku schorzeń układu ruchu. Laseroterapia jest metodą nieinwazyjną, która doceniana jest ze względu na to, że daje bardzo dobre efekty przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Inne urządzenia rehabilitacyjne, które często stosowane są w leczeniu różnego rodzaju schorzeń układu ruchu to aparaty do fali uderzeniowej. Podobnie jak laseroterapia terapia z wykorzystaniem fali uderzeniowej jest metodą nieinwazyjną. W przypadku tego sposobu leczenia wykorzystywana jest energia z fali akustycznej. Do głównych właściwości fali uderzeniowej oprócz działania przeciwbólowego możemy zaliczyć pobudzenie krążenia krwi oraz przyspieszenie procesów regeneracji tkanek. Tego typu terapię stosuje się miedzy innymi przy zmianach zwyrodnieniowych stawów, zapaleniu ścięgien czy też przewlekłych bólach kręgosłupa.

Co warto wiedzieć na temat urządzeń rehabilitacyjnych?

Jakie jeszcze inne urządzenia sprawdzają się w walce z bólem?

Znanym urządzeniem stosowany do zredukowania bólu i stanów zapalnych jest także aparat do magnetoterapii. Ta metoda fizykoterapeutyczna polega na wykorzystaniu leczniczych właściwości, które posiada pole magnetyczne. Stosuje się ją w przypadku chorób, które maja podłoże zwyrodnieniowo – wytwórcze. Sprawdza się także przy różnego rodzaju urazach takich jak zwichnięcia i skręcenia. Zabiegi z wykorzystaniem magnetronika nie tylko redukują ból, ale także przyspieszają gojenie i mają pozytywny wpływ na zmniejszenie obrzęków. Wśród skutecznych urządzeń rehabilitacyjnych możemy wyróżnić także aparaty do ultradźwięków czy też aparaty do elektroterapii. Terapia z wykorzystaniem fali ultradźwiękowej to tak zwana sonoterapia. Tego rodzaju metoda leczenia ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Przyczynia się między innymi do zmniejszenia napięcia mięśni oraz zwiększenia ukrwienia tkanek. Fale ultradźwiękowe mogą być stosowane zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo. Jeżeli zaś chodzi o elektroterapię to bardzo dobrze wspomaga ona regenerację osłabionych mięśni i tkanek. Prądy lecznicze stosowane są w leczeniu różnego rodzaju schorzeń takich jak np.: dyskopatia, rwa kulszowa czy obrzęki, krwiaki i przykurcze. Warto także podkreślić, że wysokiej jakości nowoczesne sprzęty do rehabilitacji są bezpieczne i proste w obsłudze. Wiele z nich to urządzenia mobilne, dlatego doskonale sprawdzają się nie tylko w gabinetach, ale także w medycynie sportowej czy leczeniu w warunkach domowych.

Podobne artykuły