Rekonwalescencja po przebytej chorobie - na co zwrócić uwagę?

Zdrowie i uroda

11-06-2021

Mimo, iż do okresu jesienno-zimowego pozostało jeszcze trochę czasu, to warto zastanowić się, jak wzmacniać swój organizm. Jest to szczególnie ważne po przebytej chorobie, infekcji, kiedy mogą pojawić się łagodniejsze lub poważniejsze powikłania. Nierzadko rekonwalescencja jest bardzo żmudna i trwa dłużej niż sama choroba. Z uwagi na częste zażywanie antybiotyków w przebiegu schorzenia, należy po zakończeniu kuracji stosować zbilansowaną dietę. Warto ponadto stosować sposoby na wzmocnienie całego organizmu.

Rekonwalescencja po przebytej chorobie - na co zwrócić uwagę?

Sposoby na wzmocnienie organizmu po infekcji

Każda infekcja znacząco osłabia organizm, a przyczynia się do tego także antybiotykoterapia. Poza wyczerpaniem, przyjmowane leki sprzyjają pozbywaniu się niezbędnych witamin i minerałów. Tutaj zalecana jest zdrowa dieta oraz zażywanie dość dużej ilości ruchu. Przydatne okazuje się także zażywanie probiotyków oraz środków wzmacniających ogólną odporność. Wskazane jest przyjmowanie witamin z grup A, B oraz C, najczęściej występują w postaci suplementów diety.

Domowe sposoby na rekonwalescencję po chorobie

Poza wdrożeniem zbilansowanej i zdrowej diety, zawsze po chorobie należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wskazane jest wypijanie 2 litrów płynów dziennie, przez okres co najmniej dwóch tygodni od zakończenia terapii antybiotykiem. W ten sposób z organizmu wypłukiwane są wszystkie szkodliwe substancje składające się na przyjmowane lekarstwa. Ponadto należy spożywać produkty jak najmniej przetworzone. Zamiast nich postawić na produkty zawierające kwasy omega oraz odpowiednie ilości białka. Czując, że pomimo jedzenia wyłącznie zdrowych produktów, można wspomóc się suplementami diety. W żadnym wypadku nie zaszkodzą, a mogą pomóc w powrocie do formy sprzed choroby. Z całą pewnością, zapotrzebowanie na zdrowe składniki odżywcze jest o wiele większe, niż przed chorobą. Konieczne jest wsłuchiwanie się w oczekiwania organizmu i sprostanie im w skuteczny sposób. W okresie dochodzenia do siebie po infekcjach powinno się również zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw i produktów.

Podobne artykuły