Soczewki na dzień i noc – czy ich regularne noszenie jest zdrowe?

Zdrowie i uroda

11-09-2020

Soczewki na dzień i noc, nazywane także całodobowymi, stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Ich właściwości pozwalają praktycznie zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku oraz cieszyć się doskonałą jakością widzenia zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Wiele osób zastanawia się jednak, czy noszenie soczewek przez całą dobę nie wpływa negatywnie na zdrowie naszych oczu i w konsekwencji, czy soczewki na dzień i noc są faktycznie warte zakupu.

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Soczewki całodobowe to odrębna grupa szkieł kontaktowych, do których należą chociażby popularne purevision soczewki na dzień i noc niemieckiej marki Bausch&Lomb. Szkła tego typu są wykonane ze specjalnych materiałów oraz posiadają odpowiednią konstrukcję, która pozwala na ich nieprzerwane noszenie przez całą dobę, w okresie 30 dni. Pozwala to na uniknięcie konieczności cowieczornego zdejmowania szkieł i ich czyszczenia, umożliwiając natomiast pozostawienie soczewek na oczach również podczas nocnego wypoczynku.

Po soczewki na dzień i noc sięga coraz więcej Polaków widząc w nich znacznie wygodniejszą i mniej kłopotliwą alternatywę dla klasycznych szkieł. Pomimo bardzo dużego zainteresowania, często pojawiają się jednak wątpliwości czy soczewki całodobowe nie są szkodliwe dla naszych oczu. Zwolennicy takiego myślenia przytaczają, że nie należy kłaść się spać w soczewkach, gdyż może to prowadzić do poważnych infekcji oczu, a nawet utraty wzroku. Rzeczywiście, klasyczne kontakty należy zawsze zdjąć przez pójściem spać, lecz reguła ta nie obowiązuje w przypadku soczewek całodobowych, które są przystosowane do długoterminowego, stałego noszenia.

Soczewki na dzień i noc – czy ich regularne noszenie jest zdrowe?

Co warto wiedzieć o soczewkach całodobowych?

Soczewki całodobowe posiadają specjalną konstrukcję, która pozwala na ich bezpieczne użytkowanie przez okrągłą dobę, w tym także podczas snu. Ich właściwości omówimy na przykładzie znakomitego reprezentanta tej kategorii szkieł, jakim są purevision soczewki na dzień i noc. Produkt marki Bausch&Lomb wykonany jest z miękkiego, silikonowo-hydrożelowego materiału o nazwie Balafilcon A. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu noszenia oraz ochrony oczu przed wysuszeniem, soczewki korzystają z technologii ComfortMoist, która dba o zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oczu oraz zapobiega ich podrażnieniom nawet podczas długotrwałego noszenia.

Mimo tego, że purevision soczewki na dzien i noc mogą być bezpiecznie noszone przez okrągłą dobę, przez 30 dni od momentu ich pierwszego założenia, jeśli zależy nam na zdrowiu i komforcie swoich oczu, warto od czasu do czasy, w dogodnym momencie, zdjąć soczewki, oczyścić je dokładnie za pomocą dobrej jakości płynu do pielęgnacji szkieł kontaktowych oraz ponownie założyć na oczy. Taki sposób postępowania sprawi, że soczewki lepiej spełnią swoją rolę, a ryzyko podrażnień i infekcji zostanie znacząco zminimalizowane. Nie zmienia to jednak faktu, że soczewki całodobowe są doskonałym wyborem dla osób, które mają ograniczone możliwości codziennego dbania o szkła kontaktowe, ale nie chcą z nich rezygnować i wracać do klasycznych okularów.

Podobne artykuły