Wszystko o świecach do chrztu

Dziecko

27-07-2022

Chrzest Święty to pierwszy sakrament, który wymaga uroczystej oprawy. Jednym z obowiązkowych elementów jest świeca do chrztu, którą można kupić stacjonarnie lub online. Zazwyczaj ten obowiązek spoczywa na ojcu chrzestnym, który ten właśnie przedmiot trzyma w dłoniach podczas ceremonii chrztu. Jak powinien wyglądać taki produkt? Czy są jakieś szczególne wymogi w tej kwestii?

Wszystko o świecach do chrztu

Symbolika świecy do chrztu

W wierze chrześcijańskiej każdy symbol ma istotne znaczenie, tak samo jest w przypadku świecy do chrztu. To symbol życia, oświecenia, wewnętrznej wiary i pewnego rodzaju odrodzenia, a także przyjęcia nowego człowieka do wspólnoty katolickiej. Kościół nie określa konkretnych wytycznych, co do wyglądu świecy do chrztu. Przyjęło się jednak, że dla dziewczynek wybiera się produkt z akcentami w kolorze różowym, natomiast dla chłopców niebieskim. Mnóstwo modeli można znaleźć w sklepach internetowych, dodatkowym atutem może być personalizacja. Chodzi tutaj o imię/imiona dziecka i datę przyjęcia sakramentu. Każda świeca do chrztu jest zapalana od Paschału, podczas ceremonii, a następnie rodzice chrzestni zobowiązują się do podtrzymywania tego światła przez całe życie ochrzczonego dziecka. Produkt nie jest przeznaczony do jednorazowego użytku, ponieważ ponownie może być wykorzystany w trakcie przystąpienia do I Komunii Świętej. Świeca do chrztu jest więc nie tylko istotnym symbolem, ale także przepiękną pamiątką na wiele lat. Dlatego najlepszym wyborem są świece dodatkowo przystrojone, wówczas podkreśla się rangę wydarzenia, jakim jest chrzest święty.

Rodzaje świec do chrztu

Kupując świecę do chrztu należy sprawdzić, czy jest wygodna w użytkowaniu, świadczy o tym między innymi dodatek w postaci okapnika. Nie ma wtedy możliwości, aby topiący się wosk poparzył ojca chrzestnego lub zabrudził ubranie. Okapnik najczęściej występuje w formie plastikowego pierścienia nasuwanego na świecę. Różnorodność świec do chrztu jest naprawdę duża, warto zwrócić uwagę między innymi na połączenie bieli i różu. Sam produkt jest biały, ale już ozdoby, czy personalizowany napis mogą mieć inny odcień. Czasami jest to delikatny tiul, innym razem satynowa wstążka – właściwie obie wersje wyglądają przepięknie. Dostępne są również klasyczne, całe białe świece do chrztu, które doskonale pasują do każdego dziecka. Dla chłopców wybierana jest dość często kolorystyka pastelowego błękitu, subtelne dodatki sprawiają, że produkt pięknie się prezentuje. Na świecach mogą znaleźć się nawet krótkie wierszyki o sakramencie chrztu, co stanowi dodatkową pamiątkę tego wyjątkowego dnia.  Świeca do chrztu powinna powstawać wyłącznie z wysokiej jakości materiałów, w przeciwnym razie nie spełni dobrze swojej roli. Standardowa wysokość to około 40 centymetrów, a średnica zazwyczaj wynosi 3,5 centymetra. Ponieważ to bardzo ważny symbol, nie powinno się zostawiać jej zakupu na ostatnią chwilę, zwłaszcza, gdy chce się otrzymać spersonalizowany produkt. Czas realizacji takiego zamówienia jest zdecydowanie dłuższy, niż świec bez takich elementów.

Podobne artykuły